Citat:
Ursprungligen postat av
Dildolinda
Kanske reagerat på fodret. Testa med ris och kyckling ett tag.
Jag tror inte att det är fodret. Vi har bytt och haft olika sorts foder, men han spyr ändå några gånger i månaden.
Citat:
Ursprungligen postat av
GalFisk
Händer det ofta? Våran katt (liten hona) har haft spyperioder, där hon spytt flera ggr/vecka, och varje gång har det visat sig att hon haft mask. En avmaskning senare slutar hon spy - fram tills hon äter något olämpligt igen om några månader.
Nja, det händer några gånger i månaden kanske. Åh fy, hur får de mask?
Citat:
Ursprungligen postat av
^Eaz
Exakt samma med min lilla hane, hänt två gånger och båda gångerna så hade han mask (vilket syntes i avföringen och även i spyan)
Ok! Hur ser man om de har mask?
Citat:
Ursprungligen postat av
kugelblitz
Torrfoder sväller i magen på katter, så om de äter utan att tugga ordentligt så kräks de upp det. Prova att ge din katt mindre portioner foder men fler gånger, så han inte kan vräka i sig maten utan äter och tuggar ordentligt.
Det funkade för min hona som kräktes nästan varje dag, nu händer det aldrig!
När han spyr så är det ofta blötmaten han spyr upp. Däremot har jag märkt att han ibland stressar när han äter. Bör kanske också nämna att vi har en yngre, kastrerad hankatt. Därför tror jag det blir svårt att hålla koll på intaget av mat. Det är så svårt att veta hur mycket varje katt äter eftersom de äter från samma skålar. Men vi skulle ju kunna göra så att vi ger lite blötmat några gånger per dag. Bara exakt så att han blir mätt, sedan får han vänta tills nästa gång vi lägger i blötmat. Skulle det fungera tror du?