Citat:
Ursprungligen postat av
Zeunert
Ahh.. det är ju du som knatar runt i Kiev och ställer en massa frågor.
De måtte vara en hyvens folk där på Maidan peace and love typ, nästan lite godtrogna, ja du ser väl snäll o trevlig ut får man förmoda.
Ska jag tolka det som att du inte riktigt uppskattar de svar jag förmedlar?
Jag skulle inte beskriva Maidan-aktivisterna med termerna
peace and love, men vill du göra det står det dig fritt.
Jag har försökt beskriva folket på Maidan genom att trycka på att det är väldigt många typer av människor där. Folk från alla möjliga yrkesgrupper, stor ålderspridning, båda könen representerade, människor från alla delar av Ukraina även om Kiev och västra Ukraina är överrepresenterade.
Det är stor spridning på åsikterna bland demonstranterna, flera på yttersta högerkanten men majoriteten skulle jag beskriva som klart moderatare.
Jag är kameleont, ibland visar jag mig med ett hakkors tatuerat i pannan för att gå hem bland de Hitlertrogna, andra gånger omger jag mig med en Jesusliknande aura för att omfamnas av de troende, vid speciella tillfällen så framträder jag som samtalspartnerns bortgångne mormor.
Mvh / Kievbo