Citat:
Ursprungligen postat av
M.Skillt
På vilket vis skulle det hjälpa mitt parti att åka och lemlästa några kufar inom RF, som polisen har haft stenkoll på?
Du har visst missat att det under gårdagen gjordes inbrott i ett par vapenförråd i Kiev och dess närområden, samt att högersektorn börjat beväpna sina medlemmar för att patrullera Kiev samt närliggande städer. Lägg nu till att våldet har ökat under dagen i Kiev men även i andra städer, så det här är långt ifrån över.
Mig veterligen har jag inte någonsin sagt att jag ska åka ner och göra genomföra väpnad strid i något land i världen, vad jag dock sagt är att jag kommer åka ner och hjälpa Ukrainarna med vad helst de behöver. Men om du kan hitta något inlägg där jag motsäger det jag skrev nyss, så är du välkommen att posta det.
Vad gäller Interpol så har de betydligt större och viktigare ärenden att handha än att jaga en svensk som ska hjälpa sina vita bröder och systrar i Ukraina. Har du foliehatten på ordentligt, för det känns som om radiovågorna bränner lite för hårt på din skalle just nu.
Man har kommit upp sig, från att vara en ynklig löneslav åt Brinkmann så är man numera direkt underställd den yttersta judenheten i form av EU och Carl Bildt.
ps. Vad gäller dina kunskaper i internationell lag så bör du nog se över dem en aning
http://www.ne.se/terrorism/internationell-terrorism
Om det inte var något mer så syns vi på barrikaderna antar jag.
Hell Revolutionärerna! Eller något annat frasradikalt uttryck av valfri sort kanske är bättre för dig?
Kan även nämna att frivilligstyrkan fått nationell uppmärksamhet under dagen då Expressen kontaktat deras samband med omvärlden och fått en intervju. Du kan läsa mer där, annars kan du hoppas på något flashig kommentar på nationell.nu typ "Juuuuudaaaarna styyyyr världen och Ukraina! HH1488!" så du har koll på läget.
Tjing tjing!
/Micke
Dina resonemang är så oärliga att man kan tycka att du borde förskräckas över dig själv. Hela grejen var ju att polisen inte agerat tillräckligt. Den gången talade du om att mörda RF-medlemmarna med en pistol för 15 000 kronor men att du var för "feg" för att göra detta eftersom SvP-medlemmen inte var en nära vän eller familjemedlem (bara partimedlem), men nu beskriver du det plötsligt som en skitsak för betydelselös för dig att bry dig om. Istället ska du iväg till ett annat land och kämpa för "vita bröder" du aldrig träffat. "Vita bröder" vars ledare själva (t.ex. Muzychko) farit till andras länder för att kämpa för muslimska blattar och med stor lusta dödade många "vita bröder" där (värnpliktiga ryssar i Tjetjenien och armenier i Nagorno-Karabach).
Det är så tydligt att du bara är en snackpåse som gillar att spela ball på Internet. Inte en politisk aktivist utan snarare en huligan som använder politiken som ursäkt för att kravalla. Och nu vill du ned till Ukraina och leecha på Högersektorns props. Och till skillnad från andra som åker ned och kanske gör en grej av det efteråt sitter du en vecka innan och försöker utmåla dig själv som något du inte är.
Du skriver att du inte sagt rent ut att du ska göra något olagligt och Motpolsgift skriver att det bara är fråga om "civila hjälparbetare". Men ändå kan du inte hålla dig ifrån att kalla det för "frivilligstyrka" istället för "civila hjälparbetare". Varför? Det finns här två alternativ: Antingen är det sant att det är en laglig verksamhet, och då spelar du allan på Internet som den snackpåse du är när du beskriver det som en frivilligstyrka, för att leecha på riktiga frivilligstyrkor. Eller också är det verkligen frågan om en olaglig verksamhet i ett främmande land och då är du den ende revolutionären i världshistorien som tyckt att det är en smart ide att börja olagligheterna genom att först sitta på internet en vecka och agera posör. I vilket fall beter du dig alltså fullständigt oseriöst, omoget och oprofessionellt.
Det hade varit så enkelt att bara hålla käften och åka ned dit, och så dela mackor om du nu vill det. Men det klarar du inte eftersom för dig verkar halva grejen vara att sitta och snackpåsa om det. Du kan t.ex. inte låta bli att skriva att Högersektorn raidat tusentals skjutvapen från myndigheterna, vilket gör organisationen uppenbart kriminell, och du kan inte hejda dig ifrån att utmåla det som att du skall ställa dig i denna kriminella organisations "sold" (=gratis toapapper och tandkräm). Sedan har du mage att anklaga andra för att vara snackpåsar när de inte tycker det är en bra ide att stödja denna högst tveksamma color-revolution.
Nu till min fråga till SvP: Är en dubbelorganisering i Högersektorn okej? Med tanke på att SvP officiellt tar sååå mycket ställning mot politiskt våld. Eller använder sig SvP av vänsterns logik: "Givetvis stödjer vi alla väpnade befrielserörelser. Men, öhh, inte just i vårt land!"