Citat:
Ursprungligen postat av
HooligaN
Jag tror jag är i rätt forum och skriver nu.
Jag har skrivit på ett anställningsavtal för timanställning på ett jobb.
Det har gått över en månads tid utan att något har hänt och nu har jag fått erbjudande på ett annat ställe.
Men i det första kontraktet står det att jag inte får jobba hos en konkurent.
Min tanke är att gå till min "arbetsgivare" och säga att jag vill riva kontraktet hos honom.
Får jag göra så? Vad gäller för att bryta en timanställning?
Och om han börjar säga emot så har jag någon fördel av att det gått 1.5 månad utan att jag fått en arbetstimme?
Du har över huvud taget inga skyldigheter mot det företag du skrivit, vad de kallar anställningsavtal, med.
Anställningsavtal där arbetstiden helt beror på arbetsgivarens behov och som varierar fån 0 till 40 timmar + per vecka brukar kallas interimistiska anställningar. Detta är egentligen en avart som inte regleras fullt ut i LAS. LAS är dock ändå tillämplig på dessa anställningar som då vid vart och et tillfälle räknas som en visstidsanställning. Visstidsanställningen i dessa fall kan vara allt från 0,5 h till 2 år under en 5-årsperiod.
Det viktigaste att veta gällande dessa anställningar är att i mellanperioden, dvs då man ej erbjuds arbete, kan man ta vilket annat arbete som helst. Man kan dessutom neka att "återgå" i anställning hos det företag där man har sin interimistiska anställning.
Svar på din fråga är alltså: Du kan fullständigt skita i skitstöveln som anställde dig utan timmar och söka lyckan hos det företag du nu fått kontakt med (och, snälla, om idioten till arbetsgivare börjar gnälla, PM:a mig).