Citat:
Ursprungligen postat av
Legal-Eagle
Jag är inte så säker på att det är de medelmåttiga studenterna som upplever hetsen som värst. Tvärt om har de nog många gånger insett sina begränsningar och förlikat sig med ödet. Men i takt med överintaget så kommer det inte bara in fler medelmåttor, det kommer också in fler duktiga studenter som sinsemellan konkurrerar om jobben. Det är nog här hetsen är som värst.
Jo fast jag ser det som så, att de duktiga studenterna redan blev antagna innan överintaget...och att överintaget endast fyller på med medelmåttor.
Jag fick AB i nästan alla mina kurser på juristprogrammet och lade ned MAX 25-30 timmar i veckan (exklusive tentaperioder). 5 timmar på vardagar (utan föreläsningar och seminarier inräknat) och ett par timmar under helgerna.
Jag skriver inte detta för att skryta, då skryt på FB inte är värt någonting alls, utan snarare för att belysa problemställningen. Programmet är inte svårt, det är studenterna som är kassa.
Legal-eagle, extremo och resten av juristgossarna ska dock inte ta åt sig av detta då ni inte verkar ha dessa problem.
Det är dock frustrerande eftersom att det finns så oerhört stor potential för juristprogrammet att verkligen kötta. I Uppsala så har man ju som mest typ 2 timmars undervisning per dag, samma i Lund. Om detta verkligen hade vägts upp av tuffa krav på läsning så hade det varit ok, men ofta så gör det inte det.