Citat:
Ursprungligen postat av
Snurren75
Men är du dum i huvet?
"Ryssarna" i östra Ukraina är Ukrainare och de är inte kolonister för de har alltid bott just där. Hur ska du kunna kasta ut Ukrainska medborgare som är Ryskspråkiga som bor i det område deras förfäder alltid gjort?
Alternativet är att återföra dessa områden till Ryssland komplett med befolkning och allt. Då faller Ukraina ännu djupare ner i misären eftersom det är dessa områden som producerar nåt. Men det visste du väl inte heller?
Hade Sverige gett Bohuslän till Norge så skulle de svenskar som bor där antingen få anpassa sig till Norge eller flytta därifrån, vilket var min poäng med det exemplet! Exakt det samma gäller för de rysstrogna "ukrainarna".
Allt detta bygger på att ryssarna hade storhetsvansinne och inte kunde inse att Ukraina en dag skulle kunna bli fria från Ryssland.