Citat:
Ursprungligen postat av
Skorpion76
Det du skriver om är också trevligt, men jag vill även dansa och ha kul. Vart tog alla drogfria discon vägen? Kalla mig barnslig den som vill, men jag längtar efter de drogfria discon man hade på skolan som klassfester och när man åkte iväg på läger och hade disco sista kvällen! Det var verkligen roligt och så spelades det bra musik också.
Det gör jag med, åh vad det var roligt! Men jävlar vad pirrigt det var. Samma koncept som en klubbkväll men där alla är spiknyktra och fulla med chips och läsk. Haha!
Dansa och ha kul är väl egentligen det roligaste man kan göra på krogen men stämningen är ju sällan som den när man var liten. Eller det kanske beror på vilka man festar med? De borde öppna en klubb med "skoldisco" som nisch. Jävligt mycket 90-talsmusik, tryckare till Bryan Adams/Celine Dion/Richard Marx när kvällen närmar sig slutet och fri tillgång till läsk i glasflaska med sugrör. Jag hade gått dit i alla fall.
Måste bjuda på en klassiker från den tiden, ett måste på ett skoldisco.
http://www.youtube.com/watch?v=cpGbzYlnz7c