Citat:
Ursprungligen postat av
Xelious
Att du tar upp rapporten från USA-styrda FN är inte förvånande. Du har förut använt SOHRs överdrivna siffror som sanning och fört vidare all möjlig propaganda, du har sagt att ISIS är imponerande och SAA inkompetenta. När man ifrågasätter dina intentioner så slingrar du dig undan frågorna som en orm. Erkänn att du vill splittra Syrien och att det är därför du målar upp regimens motståndare som starkare än de är, kurderna som änglar och Assad som tidernas massmördare.
Först tyckte jag ISIS var värdelösa då dom tappade mycket mark och förlorade massa mannar. Dom hade många förortsblattar inom gruppen och dom var amatörer ifall man går efter klippen som lagts upp på youtube. Men nu är det inte samma sak. Dom lyckas bra mot rebellerna och detta är mer ett faktum än min egna tycke. Om glaset är fullt så säger man att glaset är fullt, eller du kanske inte gör det när det kommer till dina motståndare? I såna fall så är det du som inte är objektiv. Jämför dödstalen mellan rebellerna och ISIS, samt kolla på vem av dom som vinner mest mark.
Vidare så har jag en teori om varför det går bättre för ISIS just nu jämfört med innan. Alla förortsblattar och annan bottenskrap har dött och kvar finns bara tjejenier, erfarna jihadister och baathister. Det är alltså vanegarden som är kvar.
Vad gäller mina intentioner så skrev jag om det på föra inlägget, men du verkar inte ha tagit in informationen. Men i vilket fall så är det inget nytt eftersom det diskuteras med "jämna mellanrum" som sagt. Kanske borde den här tråden bytta namn till
"en tråd för pro-regim folk som vill bemöta Zagrosis inlägg med att han är partisk". Det är så jävla låg nivå på den här tråden så att jag övervägt att sluta skriva här och istället fokusera på mina studier. Det är inte kul att ställas inför samma problem som ska lösas, man utvecklas inte och det börjar bli tråkigt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Q-BOY
Det är precis vad han gör, han undviker allt som har med vad kurderna gör, han försöker utmåla dom som världens änglar. Men så fort någon kritiserar kurder blir han galen och kommer med källor från kurdnet och wiki, men skulle en annan ange wiki som källa är han där snabbt och säger wiki är inte tillförlitlig.
Detta säger en turkisk ultra nationalist som enbart håller på med samma sak som han nu kritiserar mig för. Förövrigt så har jag aldrig sagt att wikipedia är opålitlig källa, det är tvärt om ditt mongo![/quote]
Citat:
Ursprungligen postat av
Xelious
Jo jag har kollat in den tråden bara för att kolla upp Zagrosi och hitta något att attackera honom här angående hans slingrande men han har varit duktig här att hålla sig lågt under radarn, typ. I den tråden du länkar till är det mer uppenbart av typen:
Kurderna i Syrien mördar nog vilt de också, det är bara att de inte skryter om det och är relativt svaga. Folk har fullt upp med att ha koll på regim och rebeller. Vad som händer med fångar som YPG tar och hur många civila som dör av beskjutning från YPG är svårt sålla ut. De skryter inte om avrättningar som ISIS direkt... men det är krig.Att kurderna beter sig som terrorister för att få sitt land är inget nytt om man ser på PKK. Man kan fundera lite över kurdmaffian i Sverige till exempel:
http://www.sydsvenskan.se/malmo/pkk-misstanks-ligga-bakom-malmomord/
Nu verkar kurderna vara väldigt splittrade, Turkiet/Irak/Syrien... om de vill ha eget litet land i Syrien så kommer det bli väldigt svagt och lär knappast stödjas av andra länder.
Den här diskussionen blir bara mer och mer märklig. Det är inte precis så att min hållning är en hemlighet som jag försöker att gömma för alla andra.

Tvärtom så är jag väldigt öppen med den och detta framförallt i den här tråden. Hur kan du ha missat det? Vid flera tillfällen så har jag skrivit att jag tycker det är bättre att alla befolkningsgrupper får bestämma över sig själv. Har du verkligen missat detta? Och nu har du fått för dig att jag kör en fulling där jag klätt ut mig till jultomte, men i själva verket så är jag stora stygga vargen. hahahah.
Vad gäller YPG bidrag till den syriska misären så är den minimal i jämförelse till andra aktörer. Den finns dock och det finns exempel på det, men det är inte i samma utsträckning som dom andra grupperna. Detta av förklarliga skäll. Först, så krigar dom inte lika mycket som alla andra. Dom satsar mest på att bygga upp det dom redan har. Sedan, så har dom en stor andel kvinnor inom hela sin organisation och detta har en inverkan på hur många som dödas.
Hade dom dock ständigt varit i strider likt rebellerna och regimen så hade utfallet blivit något annat.
Citat:
Ursprungligen postat av
Marlo.Stanfield
En kurd som gläds åt sin grannes misär, vad chockerande.
Säger en iranier, vilket inte är chockerande och detta än mindre då du gång efter gång demonstrerat att du inte alls gillar kurder. Jag förväntade mig att du skulle dyka upp för att sparka på en kurd när det är läge för det, bra att du gjorde det din lila skit.
Citat:
Ursprungligen postat av
Xelious
Sant, det är väl inget ovanligt, inte konstigt att det talas om att de är kompisar med Israel när de beter sig likadant. Det är en bra taktik säkert att måla upp alla andra som djävlar och själva verka för sin egen sak i det tysta, växla mellan vilka som är vänner och vilka som är fiender, försöka söndra och härska. Sånt kan iofs straffa sig när de två andra parterna har tid att upptäcka det.
Är du efterbliven? Vad är det regimen och rebellerna gör? Målar dom inte upp alla andra som djävlar och sig själva som änglar? Du är inte ett undantag från denna regel, men däremot så är du patetisk för att du tror att denna regel enbart gäller kurder.
Förövrigt så gör du något nu som är väldigt vanligt. Du luftar den gamla hederliga jude-kurd-konspirationen. Du är en kuksugar. En riktig kuksugare. För ifall du hade haft en fungerande hjärna så hade du vetat att PYD är emot staten Israel. PKK har tidigare aktivt motverkat Israel. Nu ska en mongo komma här och raljera med sitt skitsnack som inte ens har någon förankring i verkligheten. Det finns inte en enda grej som länkar samman PYD med Israel. Utöver det så har regionen varit föremål för embargo av alla omgivande makter.