Citat:
Ursprungligen postat av
Tammer
Problemet är att det finns allt färre hyreslägenheter på marknaden, detta p g a Alliansens ombildningar till bostadsrätter. För att köpa en sådan krävs både ett stort sparkapital och goda inkomster. De som inte platsar där får hålla sig till bostadsförmedlingens ständigt minskade utbud.
Det är alltså politiska beslut som är orsaken till problemen på bostadsmarknaden.
1. Det där stämmer inte alls, trots allt kan inte en hyresrätt avtvingas en hyresgäst med annat än att denne på något vis befinns missköta sina åtaganden eller huset annars rivs. Så ombildningar från hyresrätter till bostadsrätter i kombination med alliansens lagförslag om rätt att hyra ut bostadsrätter minskar inte antalet
tillgängliga lägenheter att hyra. Att antalet personer i staden ökar gör detta däremot, utan tvekan eftersom antalet personer per antal bostäder hela tiden ökar, troligtvis i snabbare takt än vad siffrorna säger.
2. Utan tvekan är alltid politikerna ansvariga, men istället för att titta på gårdagens politik där SAP förbyggde sig och därför införde byggfientlig lagstiftning i syfte att skydda personerna med bostadsrätter i miljonprogrammen mot värdesänkningar så kan man titta på vad ni skulle kunna göra ifall ni återigen tog makten. Trots allt har ni väl omkring 25% chans i nästa val till rödgrön majoritet sett till opinionsundersökningarna.
a. Att instifta överprövningar av detaljplaner och förvaltningsmässighet map. kommunerna. Eller med andra ord, vill inte kommunen bygga så kan man få det prövat i högre instans map. andra saker än lagligheten. Detta skulle också avhända kommunpolitikerna en hel del av de problem som de har idag då antingen alltid måste säga ja, för att sedan bli prövade i domstol och tvingade bakåt samtidigt som det möjliggör byggen även där politikerna av någon anledning satt stor tilltro till någon pensionärsförening som ändå inte har längre betydelse/livslängd än 5år och anför sina barndomsminnen av bondgårdar som anledning till att inte bygga i centrala Stockholm.
b. Köp in mark, ge erat hyresbolag lite pengar & lov och bygg nya kvalitetslägenheter. Förvänta er inte att de förblir hyreslägenheter för all framtid 'dock'.