Citat:
Ursprungligen postat av
rayjoh
Radioamatörer följde kommunikationerna mellan markstationen och rymdskeppen.
Har du någon länk eller källa på detta? Är det troliga, att en satellit mellan användes också? Jag vet att det var en stor parabol i Australien som ska ha förmedlat tv-signalerna från rymden.
Det går väl inte heller veta var signalen kommer från? Då skulle man behöva triangulera signalen. Dvs för att veta signalens position, så behöver du lyssna från tre positioner samtidigt. Så som man gör när man mäter var din mobiltelefon befinner sig. Om du ställer en satellit i rymden så går det inte veta om den står stilla eller om signalen kommer från ett rörligt objekt som en raket.
Citat:
Var det total radiotystnad under den riktiga resan? Hur kunde markstationen då veta vad som hände upå månen?
Sådana detaljer är inte kända.
Citat:
Hur kan du känna till de riktiga resorna? Hur vet du att det var utomjordisk teknologi i apolloprojektet om de höll allt hemligt?
De riktiga resorna är inte kända.
Det som man vet är, mer generella saker som att det hemliga rymdprogrammet finns, syftet, vad tekniken klarar, att de har skapat en antigravitationsmotor. Att det tog 20 år och hundratals miljarder dollar av forskning för att kunna skapa denna motor.
Citat:
Var det Apollo 18 som var den riktiga resan?
Kan inte svara på detta.
Citat:
Ursprungligen postat av
kjellkritisk
Du hittar på argument som är löjliga, att skjuta upp en raket av den storleken är svår att undgå, det låter och syns.
Vem har sagt att det har skjutits upp raketer i hemlighet?
Citat:
Och hur döljer man en massa folk och utrustning som åker ut i ödemarken.
Du kan göra massor, mycket enklare än du tror.
Citat:
Du har inte förklarat hur amatörastronomer som tittar på månen inte sett dessa riktiga landningar.
Så du påstår att det skulle synas? Det är lika enkelt som att övervaka en svart kråka, i New York från Stockholm.
Citat:
Och varför har man skjutit upp rymdfärjorna där man gjort.
Ja jag har frågat om detta, kolla inlägg bakåt!
Varför inte? Jag letar inte efter saker. Du får klistra in texten.