Citat:
Ursprungligen postat av
fuggan
Hej, har inte ork å läsa igenom hela tråden i jakt på svar.
Jag skall köpa varor för några tusen. Säljaren vill anv. Bitcoin .
För mej är det rena grekiskan. Min fråga. Är det helt säkert att bet m bitcoin ?
Vill ju inte bli blåst. Tack på förhand
Har man betalt till någon med bitcoin finns det inget sätt att häva betalningen, till skillnad mot kreditkort. På så sätt är det kanske lite osäkrare för köparen.
Annars är det mycket hög säkerhet att betala med bitcoin. Du kan enkelt bevisa att din betalning gjordes i efterhand, eftersom alla transaktioner är publika.
Den enda risken med bitcon idag är att värdet går rätt mycket upp och ner. Det finns alltså en risk för att priset på en vara kan ändras kraftigt från det att du skaffat dina bitcoins till dess att du hunnit använda dem.
Det finns bra appar på mobilen, ofta kopplade mot någon tjänst på internet (t.ex. blockchain.info). Med en sådan app kan man mycket enkelt betala till någon om denne visar upp en QR kod eller ger dig en bitcoin-adress. Om du träffar säljaren personligen, så är detta ett mycket bekvämt sätt att betala. Det är helt säkert på så sätt att det inte finns någon risk för "skimming".
Se
http://monsterbitar.se/~jonas/bitcoin_infoblad.pdf för lite mer info.