Citat:
Ursprungligen postat av
Vresrosen
I princip så är det du framför helt rätt.
Men i det enskilda fallet, Sture Bergwall så har han inte begått några brott under tid han varit frihetsberövad på Säter.
Min invändning har inget att göra med om SB/TQ begick brott eller ej under den senare RPV-tiden (dvs den som följde efter rånet/olaga frihetsberövande - eller vad det var för brottsrubricering - av bankchef-familjen).
Min invändning handlar om det kategoriska påståendet som the saints kom med, där det sades att den som vårdas under RPV inte skulle vara ansvarig för brottsliga handlingar (se den av mig understrukna meningen i the saints citat).
Citat:
Ursprungligen postat av
Vresrosen
Det är vanligt att när världskrig inleds och analyseras att orsaker och verkan analyseras så att enskilda händelser, personer, och folkgrupper får skulden. Därför är den överdrivna jämförelsen av ett tredje världskrig inte fel, och det är inte heller fel att påtala att den som sett utomjordingar har bevisbördan. Ett skolexempel som används på juridikum när man går igenom bevislära, inom straff och processrätten.
Förutom meningen om ett tredje världskrig skrev även the saints
"Sålunda - så länge han sitter på Säter är han inte ansvarig för sina handlingar." För att markera att jag kommenterade även den meningen så hade jag strukit under den.
Dessutom gav jag några konkreta exempel på hur lagföringen kan se ut för personer som begår nya brott under pågående RPV, för att exemplifiera rättstillämpningen.
Det vore olyckligt om det sprids en felaktig bild av att alla RPV:are som begår brott inte skulle vara "ansvariga".
Citat:
Ursprungligen postat av
the saint
Tack för klarläggandet.
Jag kanske var lite kategorisk i mitt tidigare inlägg, när jag bara försökte påpeka det orimliga i att lägga över ansvaret för vårdens debacle på SB.
Då förstår vi nog varandra nu
Visst är det orimligt att lägga ansvaret på SB/TQ för övermedicinering och annan vård (t ex terapiformer) som som gavs i strid mot medicinsk beprövad erfarenhet och vetenskapsläget.
Citat:
Ursprungligen postat av
the saint
Det är tydligen möjligt att åtala personer som finns i RPV. Dock tycker jag fortfarande att logiken talar emot detta. Men, juridikens vägar äro outgrundliga.
Det tycker inte jag. I så fall skulle väl ingen som bedöms ha haft en allvarlig psykisk störning alls få dömas till ansvar för brott? För vad är skillnaden på när en sådan person (som befanns ha en allvarlig psykisk störning vid brottstillfället) döms första eller andra gången?
Bara för att t ex en mördare har dömts till RPV så bör i normalfallet inte samma person undslippa rättsligt ansvar om personen skulle mörda igen. Ansvar ska normalt utdömas även vid upprepade brott som skett under RPV. Kanske blir dock bara RPU igen, men grövre brott ska ju ändå lagföras. (kanske är det skillnad om en RPV:ar t ex skulle sno grjer för 51:a gången i sjukhuskiosken eller av medpatienter). Däremot händer det väl i specifika fall att åklagaren meddelar åtalsunderlåtelse om en gärningsmän intelligensmässigt befinner sig t ex på ett barns nivå (under 15 år). Riksåklagaren har utfärdat riktlinjer för bland annat åtalsunderlåtelse (
RåR 2008:2) men jag har inte hunnit läsa igenom dom. Där kanske det står mer om vad som gäller vid psykisk störning.
Fast det här är kanske en sidodiskussion. Dock, åklagaren meddelade väl faktiskt åtalsunderlåtelse för SB/TQ när han begick brott under en försöksutskriven på 70-talet? Men det var kanske vanligare på 70-talet att åklagaren gjorde så än vad det är idag.