Citat:
Ursprungligen postat av
trenterx
Sofia ville ju ta in på hotell, måndag kväll 16.e augusti. Det var Julian som insisterade på att de i stället skulle åka hem till henne. Eventuell riggning av fälla borde i så fall ha ägt rum på det hotell Sofia hade i tankarna, inte i Enköping.
Det här kan man säkert älta litet för att krama fram trovärdiga resonemang.
Sofia:
- Ifall vanlig groupie så känns det nog självklart att ta ett one-night på ett hotell i stan. Närmare till jobbet och allt.
- Ifall avlönad agent så är ju hotellrum lätta för FRA att bugga.
Jag vet inte alls hur hon tänkte här. Om jag var agent så känns det som att rigga i mitt hem vore tekniskt lättare, jag vet ju inget om sådant. Kanske hon inte var 100% med som agent, utan blivit övertalad och inte ville dra in sitt privatliv i smeten.
JA:
Kanske trött på hotell-boende och vill till en normal bostad. Han kanske inte fattar inte hur långt bort den ligger.
Säkerhetstänkmässigt vet jag inte alls, brukar inte knulla runt alls och vet inte hur man tänker där. Spontant känns det som att one-nights bäst avhandlas på hotell.
Ur avlyssningshänseende så spelar det nog strunt det samma, det låg väl någon halvhemlig militär anläggning (eller vad det nu var) ett stenkast fån Sofias hem. Brorsan har väl nyckel till hennes lägenhet förstås...
Det som låter mest förvirrande för mig är alla skeenden, och hur tätt de sker under dagen innan och dagen då brottet påstås ha skett, samt senare i samband med besöket på sjukhus och polis-stationen,
Genom att reda ut noga och tydligt, steg för steg vad som verkligen skedde kan vi kanske snava över bevis för vem som ligger bakom (om nu någon verkligen gör det).
Det kan ju vara så att otroligt olyckliga omständigheter kombinerat med förvirrade feminister både här och där har lett till den här kedjan av osannolika händelser.
Det som talar emot detta är de handlingar av orimlig magnitud som åklagare, UD och media gjort efter att JA lämnade Sverige. Om det vore ett simpelt ofredande-mål så är ju det vi såg därefter närmast att skjuta mygg med kanon. Alltså är den lavinen av över-reaktion det starkaste beviset för att Svenska (amerikanska det är ju samma sak i dag) staten ligger bakom hela scenariot.
Men att älta det här är viktigt. Och de vilka har strukturerat sinnelag bör upprätta punktlistor där det tydligt syns vilka skeenden som kommer i vilken ordning. Då kan vi som är mindre strukturerade, och de som är nya i tråden (ingen orkar läsa in allt här) spekulera och fantisera kring fakta och kanske kommer det ut något värdefullt i andra änden.
Tråden har gått litet i stå under vintern.