Citat:
Ursprungligen postat av
Christopher.
Det bästa hade varit om båda parter möttes på ett öppet fält och kriget var slut efter en vecka men det är inte realistiskt. Civilbefolkningen lider där de är, det bästa är om de lämnar staden så att krigarna får göra upp, inte gömma sig under fruntimmers kjolar.
Detta kriget är ett konventionellt krig, inte gerillakrig.
Det är ingen som "gömmer" sig någonstans utan båda sidor kontrollerar städer, terräng och område. Man vet vem som kontrollerar vad.
Till exempel så kontrollerar rebellerna norra, östra och södra delen av staden Aleppo samt delar av västra Aleppo och det mesta av gamla staden som ligger i centrala delen av Aleppo. Om regeringen vill ta över dessa områden är det bara att attackera områdena med infanteri, pansar och så vidare.
Att bara bomba områden är terrorbombningar.
Tidigare har regeringen använt sig av långdistansraketer såsom SCUD för att bomba rebellkontrollerade områden. Man har använt sig av svält som krigsstrategi också såsom i Homs och Ghouta. Istället för att ta över områden har man valt att försöka belägra områden för att svälta ihjäl invånarna.
Förutom långdistansraketer, brutala flygbombningar, svält via belägring så har man använt sig av kemiska vapen, brutalt artilleribombat civila områden, samt använt sig av utländska legosoldater som infanteri (många av dem fyllda av sekteristiskt hat).
Detta är en armé som inte vet hur man krigar på lika villkor, detta är en armé som INTE krigar professionellt eller som en riktig armé. Armén kan inte gå in med sina styrkor för att försöka ta över ett område för dem har inte militär kapacitet till detta.
Och eftersom man i 40 år haft fullständig militär makt över hela Syrien som man inte längre har, så i ren frustration att dem inte längre har en militär överlägsenhet gentemot rebellerna börjar dem agera på detta sättet.
Det är inte mycket jag kräver här, mer än att båda sidor ska kriga på ett normalt sätt, armé mot armé utan att någon sida bara för att man förlora ska börja massmörda civilbefolkningen.