Citat:
Ursprungligen postat av
cleft
Precis så är det, det är svårare för ungdomar att få tag på alkohol än cannabis idag och det beror på att alkohol är reglerat..
Det är väl ungefär lika lätt? Alkoholhanteringen till unga är olaglig, precis som cannabishanteringen till unga är olaglig. I många områden är det lättare att få tag i röka än sprit.
Och nej jag är ingen förespråkare, men jag röker själv, så jag är inte heller en idoktrinerad idiot som tror att det kommer utlösa en psykos för mig. Det var inte så att jag förrut trodde att cannabis var farligt som fan, och sen provade det och förstod det att det inte var så farligt. Som tonåringen läste jag mig till den information som fanns tillgänglig på nätet om cannabis och alkohol, och kom fram till att det bästa för kroppen är cannabis. Men det hindrade mig inte från att festa med alkohol och annat skoj 15-16åringar har för sig.