Citat:
Ursprungligen postat av
Quarrel
Åklagaren sa i HR 2011 att Marina inte pratade i telefon, och det var lögn, för han visste inte. Han visste att smygtelefonens trafik inte var analyserad, för det gick inte att analysera. Operatörerna har inte kvar trafikinformation så länge. Mobilen var tömd på kontakter, men att därifrån analysera trafiken för att se om Marina pratade i telefon är steget långt, t.o.m. omöjligt.
Han ljög om att det var hans mening, pss som jag ljuger om jag säger att det är min mening att månen är en grön ost. Det är lika självklart att det kunde ha varit Marina som pratade som att månen inte är en grön ost.
Det fanns all anledning för åklageriet att dölja smygmobilen för advokat Hansson liksom det fanns att dölja den för HR.
Operatören har ingen skyldighet att lagra trafikinformation längre än sex månader men får för belastningsstatistik, utveckling och utbyggnadsplanering bevara information längre än så.
Vidare är det fullt möjligt att begära ut fakturaunderlag, såsom samtalsspecifikationen, upp till 1-2 år (varierar beroende på operatör) efter förfallodatum och därmed är det fullt möjligt att jämföra kontaktlistor med utförda samtal hos BO respektive hos kontakter.
Jag vill därmed inte på något vis hävda att så har skett, för det har jag ingen information om, men att som du påstå att det skulle vara omöjligt är helt enkelt felaktigt.
Däremot att i dagsläget gå in och försöka få tag på information är rätt hopplöst.
Citat:
Ursprungligen postat av
Quarrel
Jag kan inte ge någon källa på det, annat än att avrättningar med pistol brukar ske på nära håll. Därför anser jag att detta distansskott tyder på att det inte var avsiktligt. Men jag vet inte.
Jämför med föreslagen kulbana och förklara gärna hur du får det till ett distansskott när det inte är särskilt stort avstånd mellan sängens vänstra sida och väggen.
Sköt GM genom väggen och sedan lappade ihop det hålet men glömde det hål som kulan orsakade i träpanelen på motsatt sida?