Citat:
Ursprungligen postat av
RandomC
Jag är mycket riktigt ingen specialist inom neurologi, vilket jag redan påpekat. Däremot är jag verksam som läkare och har under grundutbildningen och mina randningar på olika kliniker kommit i kontakt med många neuropatienter. Min poäng är att du och flera andra som yttrar sig om Alice medicinska tillstånd med allra största sannolikhet varken har träffat henne i person eller har den medicinska kompetensen som krävs för att göra en sådan bedömning.
Jag erkänner gärna att min kunskap om de rent juridiska bestämmelserna är mycket begränsad, något som beror på att jag inom min specialistområde aldrig gör sådana bedömningar.
Om du som läkare skriver under ett intyg med kryssa i uppgifter, där det finns få alternativ på svar, där utslaget på demens, är antingen svart eller vitt får detta förödande juridiska konsekvenser i fel händer.
Det finns olika grader av demens, rörelsebegränsning, handikapp, restsympton efter stroke eller tillstånd som bara har med ålder att göra. Vi vet bara att barn vill och tycker, och har skaffat ett intyg. Ett intyg som får förfärliga rättsliga konsekvener därför att Nacka kommun och tingsrätten kan lika lite om påsådd demens som läkare kan om juridik.
Ofta är det inget problem med ålderskrämpor och åldersrelaterade sjukdomar, om man har en familj omkring sig och hjälp. Det är nyanser i allt. Med den ekonomin Alice borde ha haft efter att lägenheten blev såld, hade hon haft råd att anlita extra hjälp om Sjötäppan hade brist på personal.
När det blir så här är livet slut, om inte vänner och omgivning reagerar. Detta blir ett sällsynt fall, eftersom Alice hade många vänner som gjorde något. Vi andra kommer vara mycket mer utsatta om våra barn kommer på tanken att sätta oss under förvaltning. Det skrämmer oss alla.
Frågan är hur Alice kommer ut ur detta juridiskt, när hon måste bevisa att hon inte är som detta läkarintyg, som misstolkar hennes tillstånd.
Det blir en omvänd bevisbörda, och det är en fasansfull grymhet när man är gammal och svag. Det blir fel person som måste ta initiativ till rättsliga åtgärder och bevisa att det gjorts fel.
Min uppfattning är att det ligger brott bakom, och nu är man girig mot Alice med hennes egna pengar och kallar det förvaltning. Åt vem förvaltar man ett kapital som ägaren själv inte får tillgång till?