Citat:
Ursprungligen postat av
Alibabasson
Bara för att en människa kan förklara vad bilbromsar är, hur de sitter ihop, hur de fungerar, vad de består av, vad syftet är med dem, när man kan använda de osv innebär det inte att man kan förneka en tillverkare till bilbromsar.
Redan råvaruutvinning är ju människans påkomst och samverkan med den natur vi lever på och av..
Hur kan du ens benämna det som oärligt när människans förädlingsförmåga, det är omedelbarhet.
Citat:
Samma sak är det med universum.
Det är inte alls samma sak, du blandar äpplen med vitlök. Fel analogisk slutsats, universum är inte ens utforskningsbar i nuläget, så varför drar du en strawman om vetensakpliga intentioner.. tror du inte vetenskap förstod att det är omöjligt att kartlägga hela universum med de medel som står till buds, var du lite vidlyftig att försöka inbilla andra att de inte ens förstår vad de jobbar med?
Citat:
Bara för att människor kan förklara hur universum fungerar, hur de skapats och vad som händer i universum innebär det inte att man kan förneka en skapare.
Sannerligen man kan och helt förträfligt. Det är dessutom en fördel att förmå fokusera och koncentrera sig på en sak i taget, utan det skulle ju inte ens kunna ta dig från A till B.
Men du tror att alla ämnen hoppar rakt in i rymdfarkosterna.. din gud har knappast varit så mycket som 1 sekund behjälplig i förmågan att enbart luska ut vilka ämnen och hur, de ska utvinnas.
...förklara varför gud inte kunde sträcka ut en hand och iaf överlämna ETT CREDO, enbart ett enda litet.. på en liten papperslapp.. t.ex eller texta i mångruset.. meddelande åt sina älskade barn.. när människa ändå satte foten på månen - är det något att kallas vid Fader
...människobarnet anstränger sig till det yttersta.. medan fadern inte så mycket som ens då, bemedlar sig konkret.
Annars får du mr än gärna ge din tolkning över hur fadern gud bemedlade sig vid t.ex Apollofärderna eller vid vilka rymdsonder han kanske t.o.m bistår med något? Berätta du som säger dig veta, då du har så utstakad bild om att gud verkligen regerar.