Citat:
Ursprungligen postat av
Rostiga.Sheriffbrickan
Det var en hypotetisk fråga, du kan föreställa dig hur det skulle vara om du hade haft en dotter eller en son för den delen.
Jag lade till två frågor i mitt första inlägg.
Det beror givetvis på själva personen. Jag är grek och vill behålla min grekiska bakgrund. Skulle mina systrar komma hem med en somalier skulle dom få kritik i hemmet av dom äldre i min kultur. Vi greker är en väldigt liten grupp i Sverige och jag tycker att det är viktigt att vi bevarar vår rika kultur, sen kan man diskutera om det är rätt eller inte ur ett moralist perstjektiv. Men ja eller nej, beroende på personen. Ett krav är dock att han/hon konverterar till ortodoxa kristendomen
Men men varför ska grekiskt kultur bevaras ? när svensk ska blandas upp med mångkultur ?
Din rasist.
Därför att grekisk kultur inte är svensk kultur.
Enligt våra multikultiidioter som verkar ha en självbild som en leprasjuk så är allt svenskt fult.
Allt annat, även botten på en begagnad skittunna finare och skall ersätta den svenska kulturen såsom MENA och Subsaharisk analfabetisk, inavlad och människofientlig kultur.
Mångkultur är kaos, svensk monokultur är fungerar!
"Förvånad"