Citat:
Ursprungligen postat av
FUP-12
Det saknas mycket i den där lägenheten: draperi, säng, en stor djävla hemmasnickrad kniv, ryggsäck, dildo, stämjärnsliknande verktyg.
Märkligt nog tycks också allt ha försvunnit i början av året - på ett tidsmässigt betryggande avstånd från mordtillfället...
Ok!! Vad av detta vet man säkert??
Min egna filosofi är att det jag fundera att bära in till förrådet ger jag hellre bort eller slänger,sannolikheten för anv minskar rejält i mitt fall.
Nu ger man ju sällan bort dildos men i övrigt har väl sängen kunnat förklaras eller?? Hade inte KJ pappa hjälpt till att forsla bort den??
Personligen är jag just nu nyfiken på duschdraperiet!! Länka gärna till FUP:en eller för all del tråden så jag får läsa in mig!! Är ju inte helt lätt att hitta saker att paketera en kropp i,speciellt om mordet inte är planerat. Ett duschdraperi,sovsäck,skidfodral strl xl,stora sopsäckar har man ju hört talas om. En säng är givetvis ett alternativ,eller en soffa. Svårt att fixa en sådan transport själv dock. Lite kärnan i teorin om lägenheten som mordplats....för mig i alla fall.
Försöker bara förstå om jag själv skulle klara av bära min 60kg lätta fru till bilen trots att det bara är 20m?? Minns hur dom talade i veckans mord om svårigheterna att förflytta kroppar,visst det var i terräng. Men kan egentligen inte se hur det skulle vara svårare än i det mer komplexa offentliga rummet. Slutsatsen där var att man väljer en mindre noggrann plats ofta i direkt anslutning till vägen man befinner sig på. Nu är jag på inga sätt ett fysiskt fenomen men antagligen bra mkt starkare än KJ,men egentligen tror jag nog styrkan är underordnad när man talar om ett scenario som detta.
Pratar vi sen transport styckning blir det ju givetvis annorlunda. Men det tveksamma med lägenheten som styckningsplats väljer jag att inte ta upp igen