Citat:
Ursprungligen postat av
L.D.
Resistansen i en hundkropp är konstant så hur varierar strömmen genom hundkroppen vid olika spänningar?
Du har redan fått svar men det skadar inte att varna för elen.
Om du ansluter en glödlampa till vägguttaget så går det en ström från ene uttaget, genom lamptråden tillbaks till det andra uttaget. Man får en sluten krets och lampan lyser.
Om en hund biter i kabeln och får kontakt med bara den ena tråden så går ingen ström alls om det inte leds av till t.ex jord. Motståndet från tungan till ben 1, 2, 3 och 4 är olika men tillsamans leder de en större ström än om bara ett ben var jordat. Det blir 4 olika strömmar som går via jord tillbaks till kraftverket.
Om nu hunden lyckas bita i kabeln så att den får kontakt med båda trådarna så går mesta strömmen från ena tråden genom tungan tillbaks till andra tråden. Tungan leder strömmen bra och avståndet är kort mellan trådarna.
Från min tunga till mitt finger är det 500 kiloohm. Från min tunga till mina fotsvettiga strumpor är det 300 kiloohm. Mellan två punkter på min tunga är det 100 kiloohm. Strömmen genom kroppen får inte bli större än 10 milliampere. Ohms lag säger att strömmen, I = Spänningen, U dividerat med motståndet, R, I = U/R. Eftersom jag har två fotsvettiga strumpor så blir motståndet 150 kiloohm. Räkna får du göra själv.