Citat:
Ursprungligen postat av
Bajen2013
Nej, om gm inte vill att ngn annan ska få ögonen på sig. För hade hon INTE dykt upp där, så hade polisen garanterat dykt upp i deras slakthus i Lakaträsk förr eller senare i spåren efter MB...nu fick de även arbeta ostört med styckningen i en perfekt slaktmiljö.
En fråga vilket slakthus och vilka spår efter MB? Vad pratar du om egentligen? Finns detta med i förundersökningen?
Citat:
Det finns inga bevis mot MB, anledningen till det kan vara att man inte har utrett honom ordentligt. Motiv finns onekligen.
Tycker du på fullaste allvar att polisen har gjort ett fullgott arbete?
Jag har svårt att se att de s.k bevis som man har ska räcka till fällande dom i HR. För målet kommer ju att hamna där.
Är det inte lite märkligt att MB inte har legat på mer för att bli rentvådd, då han uppenbarligen visste att det finns personer som misstänker hans inblandning. Borde han inte ha gjort allt för att man ska sluta prata? Det kan inte vara speciellt bekvämt att bli misstänkt i synnerhet då säkert en hel del pengar står på spel, med tanke på att han är näringsidkare.
Varför gör inte advokaten en begäran om fler analyser då?
MB är inte och har inte varit delgiven misstanke här av förklarliga skäl. Vill du skylla på att han inte är utredd ring försvaret för dom kan begära en hel del om dom vill,. Men eftersom dom inte har gjort det så är det mycket snack och liten verkstad. Det betyder att advokaten inser att caset inte leder till någon MB, men det är bra att snacka om det., Men hans åtgärder uteblir.
Att en försvarsadvokat inte agerar trots att han har befogenheter att begära mer undersökningar och analyser är ju beklämmande inte sant? Varför går försvaret inte på åklagarna om mer utredning?
Lite väl sent kan jag tycka dessutom , och advokatens triumfkort har ju fallerat allihop, så vad ska han göra nu?
MB kanske anmäler advokaten för falsk tillvitelse.,
Ja för min del är saken utredd och man har gjort så gott man kunnat på de bevisen man har.
En koncentrerad FUP utan en massa sidomaterial är vad dom levererat. Det ska räcka för att fälla den här för mord, men man vet inte hur Tingsrätten resonerar då beviskraven har en tendens att vara utom rimlighet,. Men jag tror det räcker ändå-