Citat:
Ursprungligen postat av
ME077
Jag tror som sagt att det är betydligt mer troligt att MB har lejt någon annan att mörda VB. Alltså inte alltför troligt att MB´s DNA skulle hittas på VB.
- MB visste att misstankar skulle riktas mot honom.
- MB har hotat folk med Hells Angels.
- MB har sagt att han kan leja någon annan att döda åt honom.
- MB har dödshotat VB vid två tillfällen, som vi känner till iaf.
- MB har sagt saker i stil med att de som jävlas med honom skall han döda, och att familjen Berg ställer upp för varandra då.
- Med mera, med mera.
- MB har bevisligen kontakter inom Hells Angels.
- MB´s bror (eller kusin?) TB är jägare som arbetar (arbetat?) med att ta bort slaktavfall.
Du tror att Hells Angels går med på att mörda en vanlig 20-årig tjej? Har du något belägg från hela världen på att Hells Angels skulle ha ägnat sig åt sånt? Har du ens något bevis för att han verkligen skulle ha kontakter med HA? Hur många personer tror du f ö inte har hotat med HA i trängda lägen, det är väl folks favorithot sen HA kom i mediafokus för runt 20 år sen?
När har MB dödshotat VB? Det enda jag kommer på är en konversation där det framgår att han tydligen sagt att han hatar henne och att VB på sitt hysteriska vis drar en parallell till att om man hatar någon så vill man också döda den personen.