Citat:
Ursprungligen postat av
sauron1
Jag tror helt enkelt att själva processen med mord, styckning undanröjande av bevis är lite för mycket för en person som KJ. Det är några moment för mycket enligt min mening. Att vi dessutom inte har sett ett erkännande känns besvärligt. Det är en sak att veta hur man ska göra teoretiskt och en annan att faktiskt klara av själva utförandet.
Jag är rädd av vi aldrig kommer att kunna vara säker på att man har tagit rätt gärningsman om man inte får ett erkännande. I alla fall som det nu ser ut då det gäller bevisläget.
Jag skulle säga att alla mord är för tuffa/råa att utföra för alla människor, dessvärre förekommer brottet
Det är också allt som oftast utförda av till synes"vanliga människor", alltså inte utförda i Hollywood ljuset av en stor starkt monster med horn i pannan, rödlysande ögon och grovt väsande röst
Värden är på många sätt obegriplig i dessa fall, varför jag inte kan bli förvånad att det skulle vara KJ
Mord är alltid "sjuka" men behöver inte vara särskilt komplicerad i sitt genomförande
Det är rätt vanligt att inte erkänna, även fast bevisning är helt övertygande, detta för att gärningsmannen om inte annat söker empati/sympati bland dess nära, och har det också från de närmsta, som också inte kan/vill erkänna/bemöta/hantera den stora sanningen
Jag anser att bevisningen är stark, hans förhör i de närmaste löjliga
Om han döms till brott mot griftefriden blir fallet polisiärt uppklarat, eftersom det ter sig osannolikt att han bara skulle vara inblandad i bortförandet av kroppen. Det blir helt enkelt alldeles för sjukt om fler skulle vara inblandad i så meningslöst våld, och vilja riskera sin framtid. Osannolikt alltså.
Klart att gärningsmannen inte är frisk i huvudet för ett sådant brott, eftersom ett friskt huvud skulle inte "mörda" om det inte vore i själv värn. Om MB är frisk, vilket jag tror han är, kan han inte utföra mordet.
Varför jag tror MB är frisk? Den tekniska bevisningen mot KJ, väldigt enkelt alltså.