Finns en liknande historia i utkanten av Löddeköpinge, I hofterup.
Historien kommer från att pizzerian i hofterup ägdes av en man vars familj bodde i området, Denna man ska sedan ha, efter en tids depression, gått hem med en AK4 (Hemvärnare) och skjutit samtliga medlemmar i sin familj (Fru och barn, minns även någon hund) för att sedan avsluta sitt eget med skott i huvudet.
Året skall vara 1995 och ägarens morsa skulle ha tagit över pizzerian efter denna tragiska händelse. Hon ägde den fram till den såldes vidare ett par gånger om nu på senare tid. (F.ö. Riktigt bra pizzor, blev aldrig sig likt sedan hon sålde

)
Hur mycket detta stämmer vet jag inte, men har något minne av mig som liten hört henne diskutera lite smått om denna historian. Har heller inte någon källa men kanske vore intressant att gräva i om vi har några med intresse i mord/självmord/kriminalhistoria i Löddeköpingetrakten.
må väl!
/Er Wingman.