2013-10-30, 22:48
  #43873
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BehindRayban
1. Det är nog väldigt ovanligt att mord definitionsmässigt sker helt skällöst även om motiv förstås kan vara vanföreställningar tex. Hollywoodmotiv eller hjärnspöken.
2. LGW menade nog något annat.
3. Det skulle ju lika gärna kunna vara polismyndigheten som lekt runt med lite likdelar i KJ:s baklucka. Trots allt misstänkliggör de sig ganska rejält i sin berättelse om hur de kom fram till det även om det också kan vara någon form av ansvarsfördelning då KJ även ifall denne döms för mord av första graden sannolikt är ute från fängelset inom säg 8-12 år ifall han kan uppföra sig. Polisen försöker skyllda på sina hundar helt enkelt. Alternativ teori två är inte bevisbar utan BO:VB:s telefon men förutsätter i stort sett att SMS:s trafiken precis 1h innan 20:38 tiden kan visas på något vis relevant för fallet samt förstås att den inte är av karaktären att den föranleder ett dråp i lägenhet. Det som talar emot dråp är väl rättsutlåtandet som avser att mordet skulle skett i vildmarken och inte i lägenheten. Däremot är inte alternativteori 2 helt motbevisad än och MB/AB huvudkandidater som alternativa gm även om det inte finns några som helst bevis mot dem annat än vad som anförts i fup.
4. Inte alls egentligen:

4a. Dråp teorin. En massa SMS skickas mellan olika intressenter kring innan 20:38 tiden. SMS:ens innehåll är okända men skulle kunna framställas ur existerande mobiltelefoner med bättre programvaror än vad polisen har tillgång till samt scanners för flashdiskar. KJ blir så rasande att han dräper BO:VB i sänghalmen varefter allt sker enligt din teori, dvs. sängen packeteras och förs iväg, BO styckas. KJ är skyldig till dråp.
4b. Annan mördare. SMS trafiken föranleder något, VB lämnar lägenheten i enlighet med vittnesmålen som försvarsadvokaten kallat. Någon annan har ihjäl VB i skogen och styckar denne. Därefter tar de ansvariga och smyger i natten med en del saknat material från VB och gör inbrott och stänker runt lite med VB:s saknade kroppsdelar i KJ:s bil, troligtvis väl medvetna om dennes efterblivenhet. Resten kan man utläsa ur fup:en.
4c. Polisiär ditsättning, polisen genomförde teorin i två, dvs. tog med sig en kroppsdel från liket och skvimpade runt lite för att få nästan garanterat fällande bevis. Inte helt ovanligt.

Övrigt: polisen verkar ha haft svårt med tidsbestämning av SMS:en i KJ:s telefon och gett denne utifrån tidsinställningen ett svängrum om +-2h per SMS pga. att klockinställningen i telefonen varit felaktig enligt fup. Däremot så är det ju som så att tiden faktiskt kan fastställas utifrån internethistoriken, läs/skrivdata till telefonens flashceller och uppdateringar från tillverkaren. Alltså tidslistorna för SMS:en i fup som härrör från KJ:s telefon kan alltså enligt fupen vara felaktiga med så mycket som upp till 2h.

1. Hjärnspöken, vanföreställningar och tokspel är just sånt som inte är kompatibelt med rationella, kalkyrerande GM som mördar för att vinna fördelar.

2. LGW menade exakt vad jag talar om. "Motiv" kan vi prata om innan, när vi söker brett, och efteråt, när en mördare är dömd. Men fällande dom kräver tekniska bevis. Motiv räcker inte.

3. Studera blodspåren i bilen i detalj. Hur de har avsatts. Var de har avsatts. De tre spåren är alla av olika karaktär och lokaliserade på tre ställen i bakluckan utan att kunna förklaras av kontaminering på det sätt du föreslår. Samtidigt är de inte tillräckligt otvetydiga för att kunna kopplas till en planteringsteori. Ingen "planterare", polis eller privat, skulle ta sådana risker för ett så uselt jobb. Jag menar att en skicklig åklagare bör klara att ro detta i hamn enbart på blodspåren i bilen. Schönbeck är skicklig, och har dessutom ytterligare stödbevisning. Målet för ÅK är antagligen att få till en RPU och så småningom ett erkännande som kan nysta upp de utestående detaljerna.

4. Dråpteorin/tokspel skulle möjligen kunna stämma. Nekandet i förhör och ansträngningarna att dölja spår gör det ändå svårt att föra det resonemanget i hamn i rätten. En förutsättning är då ett tidigt erkännande av dråp i förhandlingarna. Tvivlar på att vi får se det.
__________________
Senast redigerad av SanLiTun 2013-10-30 kl. 22:53.
Citera
2013-10-30, 22:52
  #43874
Medlem
Namibia1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fnurra-pa-traden
Visst är det fint, snart kanske vi delar samma syn på bevisvärdering som rätten har också ?
Mördare går ju trots allt fria och oskyldiga har anklagats förr.

Jag kan inte avgöra hur fläckarna kommit dit, eller hur de spreds till påsar.
Till att börja med skulle jag vilja veta vilken mängd blod det är frågan om ?
Finns det dragmärken ?
Hur låg påsarna i förhållande till allt annat ?
Finns det spår efter tvättning ?

I FUP ser jag bara att man hittat påsar och en sheriff som antar rimligheter. Inga fakta.

Bevisen som hittats i KJs bagage.
Kan vara så att KJ tömde bilen inför Fallen Angel.
Men inte så noga, handskar och plastpåsen blev kvar.
Någon ställer en ryggsäck i KJs bil (som har VBs blod på sig)
KJs vatten väska läker ut 3L vatten i bilen.
Någon lyfter ur väskan ur bilen, ställer den på listen.
Tada
Blod i bagaget, blod på listen, blod på påse och handske.

Kika på länken så ser ni hur det kan se ut om man försöker tvätta bort blod.
http://forensics4fiction.com/2013/03...y-bloodstains/
Citera
2013-10-30, 22:55
  #43875
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Namibia1
Bevisen som hittats i KJs bagage.
Kan vara så att KJ tömde bilen inför Fallen Angel.
Men inte så noga, handskar och plastpåsen blev kvar.
Någon ställer en ryggsäck i KJs bil (som har VBs blod på sig)
KJs vatten väska läker ut 3L vatten i bilen.
Någon lyfter ur väskan ur bilen, ställer den på listen.
Tada
Blod i bagaget, blod på listen, blod på påse och handske.

Kika på länken så ser ni hur det kan se ut om man försöker tvätta bort blod.
http://forensics4fiction.com/2013/03...y-bloodstains/

Studera bilderna av blodfynden och var de är lokaliserade i bagageutrymmet, så inser du att den förklaringen inte håller.
Citera
2013-10-30, 22:57
  #43876
Medlem
Quarrels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SanLiTun
Studera bilderna av blodfynden och var de är lokaliserade i bagageutrymmet, så inser du att den förklaringen inte håller.
Förklara varför.
Citera
2013-10-30, 22:58
  #43877
Medlem
Namibia1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SanLiTun
Studera bilderna av blodfynden och var de är lokaliserade i bagageutrymmet, så inser du att den förklaringen inte håller.

Varför skulle det inte hålla?
Citera
2013-10-30, 22:59
  #43878
Bannlyst
En miss stod ju Missing People för som hade folk springades inne i huset med benen. Det hade räckt med hon som kikade in och såg benen och sedan direkt ringt polisen. Så hade det inte varit så många fotspår och DNA där inne. Något pucko hade ju petat på benen med en kniv med

Tänk om man hade kunnat hitta KJ:s fotsula med inne i huset.
Citera
2013-10-30, 22:59
  #43879
Medlem
Theforeigners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av awaysight
Ja, märkligt.. och har MB varit med på sök, eller sökt på eget bevåg efter VB? Hittar inte något om det i FUP. Någon som vet? Han borde kanske gjort det när han fått reda på att hon försvunnit? Med eller utan AN's vetskap.

Ja just det !!! det hadde jag inte tänkt på, men du har absolut en point där, MYCKET MÄRKLIGT att MB aldrig deltagit i sök efter VB!!!

Nu kommer flera att säga att "det är ju klart eftersom AN var "RASANDE" pga. MB's förhållande till VB. MEN... när en person saknas och till ock med kanske är offer för ett mord, DÅ söker man andå, med mindre man är psykopat, eller har psykopatiska drag, och/eller rent av är den som mördat flickan.
Citera
2013-10-30, 23:01
  #43880
Medlem
[quote=BehindRayban|45914325]
Citat:
Ursprungligen postat av pikespeak11

1. De menar nog, sett till fup:en att MB och co. skulle ha förhörts mer ingående, antingen för att kunna utesluta dem som gm. eller för att kunna hitta, hej hopp en alternativ gm. I praktiken är det ju som så att ifall TR anser att KJ inte bevisligen kan dömas för mord/dråp men kanske för griftefridsanklagelsen eller inte så kommer väl polisen att bli tvungna att undersöka saken ändå, kanske med hjälp av nationella resurser, något mer kvalificerade än de som de redan använt i utredningen.

2. Situationen när det gäller MB och co. är förstås komplex, det finns inga bevis alls för att denne är inblandad i fallet överhuvudtaget, annat än SMS och att både KJ och VB tydligen varit dennes karatestudenter (enligt fup). Däremot är det eventuella uppsåtet förstås lysande i fup:en. VB och MB har haft en sexuell relation. AN, MB:s fru har fått reda på detta. AN jobbar i MB:s företag, de är gifta. VB har haft ihop det med AB, MB:s son. En annan person, med samma förnamn som AB figurerar i fup:en och ska ha agerat polare-pimp gentemot MB till VB:s förmån. Helt klart är att VB är en skilsmässorisk för AN och MB, samt förstås en arvsrisk för AB.

3. Givetvis är det en tillgång för en femtioåring med tjugoåriga älskarinnor. Men enligt min erfarenhet är det inga svårigheter att hitta ersättare så att säga. Det är ju en stor skillnad på vanlig femtioåring med ölkagge och MB. Ditt argument är alltså ganska svagt för MB även om det kanske är relevant i andra sammanh.


Jag förstod vad de menade, har följt denna diskussion till leda och man måste kunna se andra vinklar anser jag i det hela.
Detta har ju inte varit stalking som jag uppfattas hotfull, han har ju fortsatt träffa henne, köra henne, smsa henne tillbaka. Därför kan det inte varit så besvärligt. Om hon upplevs som hot och nu MB har kontakt inom polis, varför inte ta hjälp av dem och anmäla stalkingen och på så sätt få henne att sluta?
Att styck-mörda är väldigt drastiskt och jag tror inte MB skulle riskera allt. Då finns andra sätt att lösa situationen. Men vem vet, i denna härva kan allt vara möjligt
Citera
2013-10-30, 23:02
  #43881
Medlem
Quarrels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ClaudiaCardinale
En miss stod ju Missing People för som hade folk springades inne i huset med benen. Det hade räckt med hon som kikade in och såg benen och sedan direkt ringt polisen. Så hade det inte varit så många fotspår och DNA där inne. Något pucko hade ju petat på benen med en kniv med

Tänk om man hade kunnat hitta KJ:s fotsula med inne i huset.
Ja, tänk om MPS inte hade varit där och letat. Då kanske hon hade varit kvar än i dag.

Det hittades ett oidentifierat fotavtryck därinne. KJ:s skor är säkert kollade. Vem tillhör fotavtrycket? GM?
Citera
2013-10-30, 23:04
  #43882
Medlem
Namibia1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SanLiTun
Studera bilderna av blodfynden och var de är lokaliserade i bagageutrymmet, så inser du att den förklaringen inte håller.

Om du tar och studerar bilderna så ser du att bild tre i FUP s. 306 har mer blått än bild två.
Den som gjort montaget har överdrivit. Inte ok!
Citera
2013-10-30, 23:04
  #43883
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Ja, tänk om MPS inte hade varit där och letat. Då kanske hon hade varit kvar än i dag.

Det hittades ett oidentifierat fotavtryck därinne. KJ:s skor är säkert kollade. Vem tillhör fotavtrycket? GM?


Jo det var självklart bra att de var där och letade men det hade inte behövts vara flera personer som sprungit omkring därinne som några jävla detektiver .
Citera
2013-10-30, 23:05
  #43884
Medlem
Theforeigners avatar
MB ock hans kristiskt raderade kommunikation med VB




Protokoll Analysresultat IBAS, Raderade SMS Berg

(FUP 948 + 952)

Quote:

"Det kan också konstateras att på NADA-kretsen finns det stora sektioner som är tomma och soom inte
innehåller data. Mycket talar för att telefonen kört Erase och återställt dessa delar.

Vid Erase flyttas data till ny plats eller har raderats och kreatsens logik återställer hela området vilket
innebär att all data raderas permanent och fullständigt. Erase är ingen funktion som användaren kan
starta eller påvärka på något sätt.
Användaren kan friställa ett stort utrymme genom att radera till exempel SMS och när detta skett
kan kreatsens logik aktivera Erase funktionen.
Det är ibas upfatning att detta har skett.

Det kan också slutligen konstateras att samtalhistoriken på telefonen har raderats. 1708 poster har
raderats som avser perioden 2012-05-05 - 2013-04-30 detta visar att en större radering utförts."



MB ock VB's 8 kommunikationer den 4 Maj (FUP 998)

Det är sammanlagt 6 SMS från Ploy och det finns två svar från Micke.

Micke kan inte komma ihåg att han svarat på dessa SMS. Det enda han vet är att han

svarat "jag jobbar". Micke har raderat alla SMS pga av att han inte kan spara SMS i sin

"gamla" mobil.




När jag sedan läser, i FUP sidan 952, at MB arbetat som datalärare, så tänker jag som så... MB visste hur han skulle gjöra för at aktivera "Erase",

så att kritiska/avslöjande? SMS mellan han ock VB (som fex. dom från 4 Maj) skulle "raderas permanent och fullständigt" altså så att dom aldrig skulle kunna återskapas, hvilket nu i detta mordfall är ett jättestort problem.



Mikael Berg har tidigare arbetat som datalärare.

FUP 1064

"Maria tillfrågas om Mikael Berg. Hon vet att han är 50+ är gift bor i Boden, han har tidigare

arbetat som datalärare"
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in