Fattar inte vad du pratar om, är det inte bra att en sida som Avpixlat hänger ut de värsta kriminella i Sverige ???
Det är för att du är trög. Hur får du det till att vara något positivt? Är det inte därför vi har ett fullt fungerande och organiserat rättväsen? Förstår du problematiken i att låta hatsajter som Avpixlat ta på sig det ansvaret? Då kanske du ska flytta till Somalia om du anser att anonyma, privatperson och kriminella ska sköta polisarbeten.
Trist att det förekommer åsiktsregistrering på det här sättet och att aftonblaskan säljer ut register om vad folk har för åsikter till sina plusmedlemmar.
AB m fl. ligger ju inne med namnen och det finns nog en ganska stor risk eller chans om man vill kalla det att listan namnen kommer att läcka ut förr eller senare.
Citat:
Ursprungligen postat av Sigsten
Har de publicerat namn också eller bara yrke, ålder och stad?
Inga namn
Citat:
Ursprungligen postat av Sigsten
Om jag skänker pengar till AP får jag också vara med på hatsajten Aftonbladet då? Jag vill också bli en kändis!
Men ring till AB då och outa dig själv. Du kan ju kanske få vara med på en intervju.
__________________
Senast redigerad av Mihailovic 2013-10-23 kl. 17:04.
AB m fl. ligger ju inne med namnen och det finns nog en ganska stor risk eller chans om man vill kalla det att listan namnen kommer att läcka ut förr eller senare.
Hoppas de kommer ut med namnet snart. Börjar bli riktigt otålig här!
För övrigt så är jag rätt så besviken på FB...15 sidor och NADA...
Här kommer lite info om idioterna för den som har missat det:
Man, 43, läkare, Västerås. 100 kronor i månaden.
Man, 68, direktör på fastighetsbolag, Skåne. 50 kronor i månaden.
Man, 71 år, styrelseproffs, Stockholm. 300 kronor i månaden.
Man, 49 år, chef på Ericsson, Mellansverige. 100 kronor i månaden.
Man, 48 år, läkare, Skåne. 100 kronor i månaden.
Man, 43 år, vd, Skåne. 150 kronor i månaden.
Man, 41 år, företagare, Södermanland. 100 kronor i månaden.
Man, 38 år, vd, Hudiksvall. 50 kronor i månaden.
Man, 77, musiker, Västkusten. 100 kronor i månaden.
Man, 70, legitimerad psykoterapeut, Stockholm. 100 kronor i månaden.
Man, 44, fondförsäkringsrådgivare, Stockholm. 50 kronor i månaden.
Man, 54, företagare, Värmdö. 100 kronor i månaden.
Man, 49, anställd på Sandvik, Gästrikland. 150 kronor i månaden.
Man, 45, företagare inom it-branschen, Småland. 100 kronor i månaden.
Man, 38, fotograf, Västkusten. 100 kronor i månaden.
Man, 28, säkerhets- och larmföretag, Östergötland. 100 kronor i månaden.
Man, 52, it-chef, Östergötland. 50 kronor i månaden.
Skatteverket hälsar och tackar hjärtligt för alla donationer.
Blir det så att det hamnar på Ekeroths ansvar -såsom skedde förra året- med tanke på att det inte verkar föras någon bokföring och betalas ut svarta löner lär säkert 95 % av dessa donationer gå till skatter, avgifter, moms, skattetillägg m.m.
Så skänk på bara.
Undra om dom som betalar är medvetna om detta?
Det gäller väl de pengar som betalas in via hans BG-konto och inte det som skänks via Paypal, antar jag? Men visst kan man vara skadeglad för det lilla om man vill det. Förövrigt även det en otäck historia, att Skatteverket läcker sekretessbelagda uppgifter från en pågående utredning till kvällspressen.
Jag undrar hur Aftonbladet kommit över uppgifterna. Om det är Paypal som läckt dem så har de brutit mot banksekretessen, vilket är allvarligt. Kan Avpixlat bevisa att detta är något som Paypal gör eller har satt i system så kan de i värsta fall få sitt tillstånd att verka i Sverige indraget.
Varför är det så lite snack om det här? Antingen har man fått uppgifterna direkt från PayPal vilket ju är för jävligt och oetiskt av PayPal eller så publicerar AB uppgifter som tillkommit genom brott och det måste ju vara rent åt helvete pressetiskt?
Det är då bra märkvärdigt att det går med ett sånt register, men inte ett över zigenare.
Intressant invändning.
Aftonbladet förfärar sig över att polisen kartlägger kriminella romer, men har själva inga problem med att kartlägga människor som inte ens misstänkts för något brott utan bara stöttat en av deras, får man betrakta dem som, konkurrenter.
Dessutom gör man så med illegala metoder genom att från en uppgiftslämnare köpa uppgifter som omfattas av banksekretess.
Varför är det så lite snack om det här? Antingen har man fått uppgifterna direkt från PayPal vilket ju är för jävligt och oetiskt av PayPal eller så publicerar AB uppgifter som tillkommit genom brott och det måste ju vara rent åt helvete pressetiskt?
Om uppgifterna kommer direkt från PayPal så är det inte i första hand oetiskt, det är olagligt och regleras av §10 i lagen om bank- och finansieringsrörelse.
Om uppgifterna kommer direkt från PayPal så är det inte i första hand oetiskt, det är olagligt och regleras av §10 i lagen om bank- och finansieringsrörelse.
Men Aftonbladet bryr sig nog inte om lagen när de har ett bra "scoop" på g.
Nä men nån borde ju bry sig om lagen eller åtminstone pressetiken. Hoppas det här kommer tillbaka och biter AB i röven. Ja alltså förutom att man gjort reklam för AP och återigen bevisat att det inte bara är arga unga män som är "högerextrema".