Citat:
Jag undrar vilket nationalistiskt projekt dessa människor stödjer. Inte ens NMR, som är den enda specifikt nationalsocialistiska organisationen i Sverige delar ju dessa synpunkter överhuvudtaget. Oavsett kan de inte vara speciellt många så frågan är om man ens behöver bry sig om dessa udda fåglar. Jag tror inte att många av dem skulle kunna ta Jonas tips och "sälla sig till någon av de grupper av sista dagars heliga som redan finns och inte rört sig ur fläcken på drygt tio år". Det rör sig ju med största sannolikhet om troll som saknar all form av nationalistisk verklighetsförankring, så att säga. "Ni hatar invandrare. Norrmän i Sverige är invandrare. Således borde svenska nationalister hata Norrmän", typ.
En del har reagerat på att jag nämnde något om DNA-stege. Det är så klart något som kan lämnas öppet för hur många misstolkningar som helst. Grunden till detta var en diskussion som förts här på Flashback där någon på allvar hävdade att invandring från Norge var lika farlig som invandring från Somalia, eftersom norrmän "hotade vår svenska DNA" eller liknande. Det var hur larvigt som helst, men jag har stött på resonemanget förut när det gäller t ex finländare och det var det jag hade i bakhuvudet när vi kom in på ämnet.
Det är ju dock helt förståeligt att mycket av det ni säger i radio är spontana reaktioner, utan alltför mycket tänk på "hur kan detta misstolkas?". Många av dreven mot RF har ju för övrigt samma löjliga och sektlika karaktär som negerbollsdebatten på twitter i augusti. "SvP är judekonformister och LO är vithetsnormativa smygrasister"

EDIT: Har nu läst igenom även Magnus uttalande och kan konstatera att jag håller med honom till fullo. Folk som kommer dragandes med kartor som visar cefaliskt index (skallform), där walesare är mest lika MENA-folk och ryssar liknar kineser, vilket i vart fall jag ser som en form av pseudo-intellektuell hollywoodnazistisk subkultur, vet helt enkelt inte vad de talar om och bör således sätta sig in i sann rasbiologi. Gentekniken har gjort den lilla gnutta sanning som funnits i dessa mätningar i princip helt obsoleta. Att typologer som Coon, Lundborg med flera inte kunde veta bättre för många, många decennier sedan stärker ju inte deras verks legitimitet.
__________________
Senast redigerad av kustmannen 2013-10-19 kl. 03:39.
Senast redigerad av kustmannen 2013-10-19 kl. 03:39.