Citat:
Ursprungligen postat av
Carl03
Men du sätter fingret på sjäkva grejen här..
Att vara social, diplomatisk, "smidig" och trevlig kort och gott, det är inte för mig samma sak som att vara falsk och gå runt med en mask. Det är i alla fall för mig två lite olika saker.
I mitt förhållande så upplever jag att det är jag som är mest ärlig men också den som på samma gång har lättast för att ta kritik.
Att tex tacka ja till kaffe fast du egentligen inte vill ha kaffe är ju i grund och botten en lögn, eller att le, skratta och vara "glad" fast du inte alls egentligen känner för det, att vara trevlig och "snäll" mot den där personen du inte alls gillar bara för att följa det "sociala spelet" är ju lögner och falskhet bara för att "passa in". En aspie säger som det är istället, vill man inte ha kaffe så säger man helt sonika "nej" även om artigheten säger att man skulle ha tackat ja, känner man sig trött och sur så beter man sig därefter, ogillar man en person så iggar man dom eller är rent ut sagt orevliga mot dom.
Det "sociala spelet" är bara en obegriplig teater som man sitter konfunderad och tittar på, undrandes varför dom ljuger för varandra, varför den där personen som säger sig hata den andra personen plötsligt beter sig som om dom vore kompisar.