Citat:
Ursprungligen postat av
Nesma
Kan det vara möjligt att Madeleine vaknar och letar efter sina föräldrar! hittar inte de i lägenheten/hotellett, då hon tar sig ut blir hon bortrövad??
Den tanken har faktiskt slagit mig också, kan det vara så att Madeleine fick för sig att lämna lägenheten självmant, och precis som du säger, så råkade hon då ut för något, kanske inte nödvändigtvis att hon bortrövad, men en olycka.
T ex att hon springer ut på en väg och blir påkörd, föraren av bilen reagerar med panik och lägger in den medvetslösa/döda flickan i bilen och sticker.
Hittills har det bara funnits två alternativ, det ena är alltså att det är som föräldrarna säger, att hon blev bortrövad, det andra är att det är föräldrarna själva som ligger bakom.
Mig veterligen så har ett tredje alternativ aldrig diskuterats i någon större omfattning.