Citat:
Ursprungligen postat av
humanlife
Victoria Dyring var inte ironisk när hon sa framtidsmysteriet. Hon betonade att vi faktiskt inte vet konsekvenserna av uppvärmningen och fortsatta koldioxidutsläpp.
Victoria Dyring, det är ju hon som har en syster som är fysiker. Efter hennes Vietnam-debacle är det uppenbart att systern borde ha jobbet istället. Varför anser du att ett yttrande av Victoria Dyring är intressant för den vetenskapliga debatt några av försöker hålla här?
Vi vet faktiskt ganska mycket om konsekvenserna överlag, framförallt vet vi vilka konsekvenser den välgörande uppvärmningen inte har.
http://wattsupwiththat.files.wordpress.com/2013/10/ipcc_catastrophe_table.png
Detta är mainstream science, har du en annan uppfattning får du komma med lite evidens som stöder dina utsagor.
Citat:
Det dyker upp nya fenomen, det saknas beräkningsmetoder osv. Man kan ännu så länge bara göra grova uppskattningar av t ex havsnivåerna. Och man kan studera historien, den förra värmeperioden för 130 000 år sedan höjde havsnivån med 8 meter, efter att Grönlandsisen smält med 25 %. Hur mycket Antarktis smälte vet man visst inte än.
Så nog finns det skäl till oro och därför måste vi sluta med utsläppen så fort det bara går.
Roligt att se att du är i god form. all kritik rinner av dig som vatten på en gås.
Dina bristande insikter i klimatvetenskap,verklig och IPCC-style är verkligen underhållande. nu vet man plötsligt inte detta, men förut visste man. Det var ju gold standard settled science.
Om vi nu tar dina påståenden prima facie så innebär det att Antarktis måste ha smält en hel del eftersom en total nedsmältning av Grönlandsisen bara ger runt sju meter om ens det enligt den senaste forskningen, se tidigare länk.
Varför skulle detta oroa oss? Antarktis växer, åtminstone sedan satellitmätningarna började.
Citat:
Det är trist att det skrivs så mycket nonsens här. IPCC förtjänade med råge sitt Nobelpris.
Nejdå, ditt nonsens är underhållande och ger mig goda möjligheter att påvisa alarmisternas bristande kunskap om klimatvetenskapen för de nyfikna läsarna.
Man kan visserligen hävda att det såg ut som om IPCC förtjänade sitt nobelpris då om man bara följde MSM. Vi som följde den vetenskapliga diskursen visste redan då att det var oförtjänt. Bara det faktum att Al Gore fick ena halvan smittar den andra.