Citat:
Ursprungligen postat av
Liketed
Du har nog mycket rätt i vad du säger men det känns inte som att jag hittar något bra köp på large cap direkt. Osäkerheten finns väll främst i Africa Oil, Dignitana och Lucara medans majoriteten ligger säkert i NCC, Nordea och SOBI. Om jag skulle ta in/byta en aktie, vilken skulle du då rekommendera/sälja?
På Largecap är det svårare att hitta felprissättningar, men visst händer det. För 95 % av spararna är det bäst att inte välja ut aktier, utan bara köra en indexfond. Ska du bli aktiv och välja aktier själv kommer du gå några hundår till mötes. Du kommer att sitta i en mörk och gudsförgäten källare där du i stearinljusets sken granskar årsredovisningar och rapporter samt gör bolagsanalyser. Du kan glömma släkt och vänner och alla andra som du känner under dessa år. Om du ändå väljer den svåra vägen köp bolag endast på basis av bevisad historisk intjäningsförmåga. Framtiden är osäker, men det som finns att tillgå är historiska data. Utnyttja historiska data.
Köp inte bolag som brukar göra nyemissioner. Dessa kandidater kan du se som sjunkande skepp där aktieägarna måste stå som galärslavar och pumpa ut vatten för att kompensera för att det forsar in. Kvalitetsbolag å andra sidan är båtar med dubbla skrov med en garvad och rutinerad kapten. Du vill inte höra det, men på basis av dessa kriterier ska du dumpa Sobi, Efrica oil, active bio, dignitana. Lucara kan jag för lite om, men det låter sexigt och de går förmodligen med förlust. De du kan behålla är Nordea och NCC. Ställ dig frågan varför du äger respektive aktie.
Du kommer kanske inte ta åt dig av mina kommenterar, men fortsätter du på inslagen väg har du beställt en enkelbiljett till Titanic. När kollisionen med isberget är ett faktum och orkestern spelar sin sista fanfar i hopp om att döva paniken, tänk då på vårt samtal och att det finns en livbåt, men vi kan bara visa var livbåten finns, du måste själv kliva ned i den.
Citat:
Ursprungligen postat av
StorkenSture
[/b]
Vilket skitsnack. Kommer man in fel på en uppumpad börs (typ nu) Är det inte säkert man får tillbaka alla sina pengar någonsin. Inte ens på H&M som är förbannat dyr och knappast kommer växa för evigt. Börjar bli lite tröttsamt med propagandan för "kvalitetsaktier" Ericsson var väl kvalitet också när den låg på 500spänn? Allt handlar om timing! Köp gruvor vid gruvkris. Köp telekom vid telekomkris o.s.v
Det du säger kan vara sant, men i första hand handlar diskussionen här om att få TS att tänka sunt kring investeringar. Ja, pris och värde är viktiga komponenter i ekvationen för att få en vettig avkastning, men min övertygelse är att trots HM må vara övervärderad kommer dess avkastning att vara mångfalt bättre än vad är fallet vid köp av förhoppningsbolag. Steg två är att få TS att resonera kring och ta ställning till värdering, men det här är första steget.
Och nej, Ericsson rankar jag inte som kvalitetsbolag, utan på large cap finns många bättre bolag. Dessutom var Ericsson det sexigaste och mest populära du kunde köpa under IT-bubblan. Det talades om att IT-branschen i en handvändning skulle revolutioneras, folk skulle länkas samman, svarta mannen skulle ge sig ut på nätet och efterfrågan på produkterna skulle öka explosionsartat. Många bolag kan anklagas för att vara osexiga, men Ericsson kan inte gärna kallas osexigt och särskilt inte då värderingen implicerade tillväxt som om det inte fanns någon morgondag.