Citat:
Ursprungligen postat av
smålandtintin
Enligt en modernare rättegång är det snudd på omöjligt att få tillstånd att höra ytterligare ett expertvittne för att styrka ett bevistema som prövats i TR. HR kommer sannolikt bara få se Dr*tz på video.
Det är mycket möjligt att du har alldeles rätt om praxis, men detta följer, vad jag kan se, inte direkt av ändringarna i RB. Vad som däremot är fullt klart är att man kan kalla samma expert igen, om man i hovrätten vill ställa kompletterande frågor.
Citat:
Dr*tz är forensisk generalist och en mycket sympatisk man. Rätta mig om jag har fel H., men en forensisk generalist är väl ungefär som en allmänläkare på en vårdcentral; säkert en duktig yrkesman, men knappast att betrakta som expert.
I princip har du rätt. Forensiska generalister bedriver inte forskning eller metodutveckling själva, och de ska fixa allt det forensiska arbete som ingen annan gör. När det gäller sådan kunskap som inte är föremål för forskning eller metodutveckling,
kan dock en erfaren och kompetent forensisk generalist vara det bästa som finns till hands.