Citat:
Ursprungligen postat av
skotittare
Så du tror alltså på allvar att det är större risk att bli våldtagen om man är lättklädd?
Det säger ju emot all experter i ämnet.
Jag antar att du menar överfallsvåldtäkter och isåfall är de allra flesta experter överens om att offret väljs ut helt slumpartat. Med andra ord, offret råkar vara på fel plats vid fel tidpunkt.
Vid de allra vanligaste våldtäkterna så rör det sig om fall där offer och gärningsman känner varandra väl. Där är man också överens om att kläderna inte har någon betydelse.
I vissa situationer tror jag att det kan ha en viss inverkan med tanke på den typ av uppmärksamhet som en lättklädd tjej/kvinna kan få på t.ex. uteställe eller en fest. Om du som kvinna går ut och är lättklädd kommer du råka ut för en hel del mer tafsande och otrevliga närmanden än om du har på dig kläder som inte väcker lika mycket uppmärksamhet. Även om det handlar om en väldigt liten andel män så finns det de som tar tafsandet och det otrevliga närmandet några steg längre.
Med det sagt tycker jag inte på något sätt att den som blir utsatt för övergrepp har någon slags skuld i det hela eller att man kan undvika att bli utsatt för sexuellt våld genom att klä sig och uppföra sig på ett visst sätt. Hur man vill klä sig är upp till var och en och i den perfekta världen skulle alla kunna se ut och ta på sig vad de vill utan att bli dömda för sitt utseende, bli tafsade på eller bli utsatta för övergrepp, men i verkligheten så fungerar det tyvärr inte så.