Citat:
Ursprungligen postat av
IV1916
Omformulerar härmed topicen. Har läst tillräckligt många kommentarer som indikerar på att underskriven skulle vara rädd eller känna obehag, känna mig hotad i samband med att bära SI's patch. Klargör att det handlar om att inte vilja beblandas eller associeras med en subkultur som är ovärdig och inget annat.
Då borde du leta efter ett annat märke. Inte direkt att man rockar en perry, dr martens och G9 "för att det är snyggt" utan att ha en aning om vad för signaler det sänder ut.
Tar av patchen ibland, oftast inte. Inte alltid så passande på jobbet eller om man ska möta nytt folk och behöva förklara, folk har ju en ganska skev bild av märket som sagt. Aldrig blivit "konfronterad", snarare att folk kommit fram och snackat fotboll med en vilket såklart kan vara trevligt.