2013-09-09, 01:55
  #18949
Medlem
HiSorias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Ingenstans. Det är nog bara fantasier.

Obama svarade tvärtom på en direkt fråga: Nej, vi kommer inte att bomba al-Nusra, bara regimens trupper.



Om det nu blir en attack från USAs sida så kommer du själv se min vän där flera från Al Nusras baser kommer bli total demolerade,

Som sagt ladda ner appen från apple store där får du nyheter från massa källor, plus för att få mer info så är det alltid bra känna folk där nere från hållen, SAA, FSA, Al Nusra
2013-09-09, 02:14
  #18950
Medlem
taucetis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HiSoria
Om det nu blir en attack från USAs sida så kommer du själv se min vän där flera från Al Nusras baser kommer bli total demolerade,

Som sagt ladda ner appen från apple store där får du nyheter från massa källor, plus för att få mer info så är det alltid bra känna folk där nere från hållen, SAA, FSA, Al Nusra
Du kom med påståendet att Iran inte längre hjälper Syrien men kom däremot inte fram med nån källa som styrker ditt påstående.

Jag har däremot en källa som säger tvärtemot det du påstår:


http://en.trend.az/regions/iran/2187458.html


Citat:
In a telephone conversation with Syrian Prime Minister Wael al-Halqi on Sunday, Jahangiri said Tehran would continue supporting the region's "axis of resistance."

He also said Iran is determined to boost its political and economic ties with Syria.

The Syrian premier, for his part, called for closer cooperation between the two states, saying, "With the support of friends, especially the Islamic Republic of Iran, the nation and the government of Syria will put the current crisis behind and become the final victor."
2013-09-09, 02:19
  #18951
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Qandil
Fega? Kurderna är smarta, varför använda sina egna soldater i vissa ställen när rebellerna gör jobbet åt de?


Ja, vad hade du annars tänkt dig? Kurderna är endast intresserade av kurdiska områden, resten skiter man fullständigt i. Så klart man koncentrerar sig på Hasakah-provinsen, då det är det största delen av "Syriska" Kurdistan.

Aleppo? Är det därför att kurderna kontrollerar de två kurdiskdominerade distrikten i Aleppo? Verken SAA eller terroristerna kan ta distrikten från kurder, efter tiotals försök från både SAA och terroristerna. Det som hände i Tal Abyad är inget du ska ta upp, det var massaker. Man dödade 450 civila kurder, det fanns inte en enda beväpnad kurd under massakern! Är du stolt över att skäggiga gubbar dödar barn, gamla, kvinnor och civila män?

Du drömmer mycket. Du tror kurderna är körda när Assad är borta. Gubben du har inte räknat med att på andra sidan av syriska-irakiska gränsen finns det 250.000 peshmerga soldater som är villiga att gå in i Syrien? Man ville in när terroristerna dödade 450 kurdiska civila, men PKK sa att man klarar situationen ensam, vilket de visade man gör. Ta bara idag som exempel.

Förövrigt kan du se vad kurdska peshmarga soldater gör med dina terrorist vänner i Irak:
http://www.youtube.com/watch?v=bzMP2vDA6g4
Angående klippet så är det dzha terror (anti terror) som är i farten
vältränade och våldsamma modiga jävlar, gillar verkligen hur dom jobbar! terroristerna får smaka ordentligt i klippet. Det är vi glada för
2013-09-09, 03:34
  #18952
Medlem
Pre 1914s avatar
Har jag förstått fel att presidenten av usa har rätt att under vissa omständigheter har rätt att utan kongressens samtycke inleda offensiva krigshandlingar? Om jag inte förstått fel, varför frågar Barack Obama kongressen, är det för att han fegar om att fatta beslut själv eller för att han hoppas på nej?

Har själv hållit mig rätt neutral till honom men om han påstår att usa måste bomba och han har rätt att ge den ordern anser jag han har skyldighet att ge den ordern utan att gå via parlamentet. Han verkar vara bra på att prata som vi fick höra på presskonferensen i Stockholm, men jag anar att det finns rätt mycket skräpkvalitet i honom som president.
2013-09-09, 04:16
  #18953
Medlem
taucetis avatar
Hade jag inte hört Kerry´s alla lögner på sistone och sett denna film jag postar, så hade jag tyckt att han vore den bästa mannen på den posten han har, och att han skulle vara en fredens man.


vietnam war hearing john kerry testimony vietnam veterans against the war
https://www.youtube.com/watch?v=ucY7JOfg6G4

Hur kunde han gå ifrån att vara en förnuftig man som talade sanning om krig till att idag själv göra exakt det som han som ung var så starkt emot?
2013-09-09, 04:26
  #18954
Medlem
Thundermans avatar
Kurderna i detta forumet är ju totalt hjärntvättade i Assad stil.

Visar bilder på några döda människor i militär uniform i någon byggnad och säger det är Al-qaida (sen när bär Al-qaida på militära uniformer?), pratar om 250 000 stor armé, pratar om att 450 kurder dödades vilket är direkt felaktigt.

Nämner terrorist oftare än vad en Assadist gör.

Ni är ju totalt hjärntvättade.

Det finns en anledning till varför ni förlorar hela tiden i Turkiet och Iran. Ni är som små får i dessa länder.
2013-09-09, 04:28
  #18955
Medlem
taucetis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Huckelberryfin
Men svek verkligen Saddams armé honom? jag var inte så gammal 2003 så jag kommer inte ihåg så bra men jag vill minnas att det krävdes rätt mkt amerikanska och brittiska liv innan det tagit kontroll i Irak
Jag förmodar detta då min far som följde konflikten på arabiska nyhetskanaler också sa detta, alltså att en stor del utav armen viftade med vit flagg och inte ville offra sina liv för Saddam. Armen slogs väl ut ganska snabbt om jag minns rätt men att motståndet dom fick var ifrån rebellgrupper, miliser och religiösa grupper.
2013-09-09, 05:00
  #18956
Medlem
taucetis avatar
Äntligen ett förslag som kanske kan få ett slut på inbördeskriget. Iran, Syrien och Ryssland har enligt tidningen Hareetz ett förslag om att Assad och hans familj avsäger sig makten och låter demokratiska val hållas istället, samt att han ska ge ifrån sig alla kemiskavapen till Ryssland. Enligt tidningen ska även en hög Syrier inom oppositionen ha sagt att om Ryssland ser till att Assad lämnar ifrån sig makten, så ska han se till så att Usa inte attacker Syrien.

Fast sidan länkar inte till originalkällan-

http://www.upi.com/Top_News/World-News/2013/09/08/Iran-Russia-Syria-said-working-on-proposal-to-head-off-US-strike/UPI-17151378690784/
2013-09-09, 05:01
  #18957
Medlem
Jamaicamans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Kurderna i detta forumet är ju totalt hjärntvättade i Assad stil.

Visar bilder på några döda människor i militär uniform i någon byggnad och säger det är Al-qaida (sen när bär Al-qaida på militära uniformer?), pratar om 250 000 stor armé, pratar om att 450 kurder dödades vilket är direkt felaktigt.

Nämner terrorist oftare än vad en Assadist gör.

Ni är ju totalt hjärntvättade.

Det finns en anledning till varför ni förlorar hela tiden i Turkiet och Iran. Ni är som små får i dessa länder.
Var det inte du som påstod att sunni terrorister från Mosul skulle hota KRG? Vem är som är hjärntvättad egentligen..

Peshmerga har minst 150 000 aktiva soldater, och ytterligare 100 000 reserver ifall det skulle behövas. Dessa är fullt kapabla att gå in och säkra norra Syrien, men det behövs inte så länge YPG har kontroll på situationen.

Flera medlemmar i denna tråd har försökt förklara för dig varför YPG nu håller på att tränga ut Al Qaeda ur norra Syrien, så det är inte bara "hjärntvättade kurder".
2013-09-09, 05:40
  #18958
Bannlyst
Är rebellerna trängda av Assad och kurderna?
2013-09-09, 08:07
  #18959
Medlem
glimmandes avatar
DN fortsätter med sina vinklingar.

Rubriken:
Citat:
KRIGET I SYRIEN
Assad ångrar attacken

Citat:
På söndagen förnekade Syriens president att han skulle ha legat bakom en attack med kemiska vapen mot sitt eget folk. al-Assad sa också att det inte fanns några bevis för att gasattacken över huvud taget hade ägt rum:

– Det finns inga bevis för att jag har använt kemiska vapen mot mitt folk, sa al-Assad i en intervju med den amerikanska tevekanalen CBS.

Däremot verkar al-Assad erkänna att en attack verkligen ägt rum. På frågan om han inte "ångrade attacken", som dödade hundratals civila, svarade al-Assad "det är klart att jag gör".

http://www.dn.se/nyheter/varlden/assad-angrar-attacken/

Journalisten Clas Svahn försöker verkligen antyda att Assad ligger bakom. Vinklar rubriken och vinklar brödtexten för att framställa Assad som en dålig lögnare. I Assad-citatet så säger han ju att det inte är han som använder giftgas inte att inga attacker skett. Antar att Svahn vet vad som krävs för att få stanna kvar som DN-journalist.
2013-09-09, 08:41
  #18960
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av glimmande
DN fortsätter med sina vinklingar.

Rubriken:




http://www.dn.se/nyheter/varlden/assad-angrar-attacken/

Journalisten Clas Svahn försöker verkligen antyda att Assad ligger bakom. Vinklar rubriken och vinklar brödtexten för att framställa Assad som en dålig lögnare. I Assad-citatet så säger han ju att det inte är han som använder giftgas inte att inga attacker skett. Antar att Svahn vet vad som krävs för att få stanna kvar som DN-journalist.

På DN bestämmer Wolodarski hur nyheter ska vinklas och framförallt vilka källor som ska anses var tillförlitliga. Allt som pekar mot Wolodarkis egen uppfattning sorteras bort av honom eller hans införda självcensur som journalisterna själv, för att få behålla jobben, utför. Tragiskt men sant...

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in