Citat:
Ursprungligen postat av
Wintersmith
Är det ok att mest använda oxford (eventuellt med hålmöster) till det mesta. Tänkte nog skaffa lite boots också, men är det t.ex. nödvändigt att införskaffa Derbys?
Det beror helt på om du gillar skotypen eller inte. Gör du det inte, ska du inte göra det. Gör du det, ska du göra det.
Personligen har jag oxfords till allt från jeans till mörk kostym, tycker absolut det funkar utmärkt. Sedan kan så klart även oxfords variera i formalitet beroende på typ.
Jag äger 18 par kvalitetsskor för tillfället, endast ett par av de är derbys. Det är en nättare 3-eyelet derby, jag är verkligen inte särskilt förtjust i de traditionella, klumpigare fem snörhålpars derbyna. Min variation får jag genom exempelvis monks, loafers, boots mm istället.