Ursäkta? Läs vad MPS själva påstår på sin hemsida innan du hoppar på mig.
Citat:
Ursprungligen postat av Typish
Så ditt förslag är att Jerri skulle ha begått ett lagbrott för att fullfölja sina åtaganden?
När påstod JAG att han skulle begå brott?
MPS nuvarande styrelse går ju ut med vad hans åtaganden skulle varit, och att han hade tillgång till den information han behövde.
Här är exakt vad som står på deras sida (eftersom folk verkar för slöa för att surfa dit och kolla
Jessicka var under 2012 ordförande i Missing People. Hennes son, Jerri, var kassör. Jessicka hade som ordförande full tillgång till föreningens bankkonton och skötte även vissa utbetalningar. Om Jerri behövde ha utdrag från banken, så hade han alltså kunnat få det av Jessicka.
Jerri säger i reportaget att han inte kunnat sköta sitt uppdrag eftersom han inte haft tillgång till bankkontona i föreningen. Detta är ett obegripligt uttalande, eftersom Jerri inte skötte några utbetalningar och inte behövde ha tillgång till bankkontona. Hans ansvar var att redovisningen av redan gjorda transaktioner sköttes på ett korrekt sätt. Och bankkontoutdrag hade han som tidigare sagts alltså kunnat få av sin mor, Jessicka.
(mina fetningar)
Han skulle med andra ord, enligt MPS, enbart sköta den löpande redovisningen. För det behöver man inte direkt tillgång till internetbanken.
För mig med otaliga år i diverse styrelser så förefaller detta som ett ytterst udda upplägg.
Själv är jag en fortsatt tvivlare när det gäller PS och anser att han i det långa loppet kommer att dra ner MP i skiten enkom för för egen ekonomisk vinning.
Nja jag skulle snarare säga att PS riskerar att "sänka" MPS genom att "älska ihjäl" organisationen.
Hans vision om en rikstäckande folkrörelse med ett centralt kansli med anställda går inte riktigt att kombinera med hans ovilja mot att delegera och släppa kontrollen.
Hade organisationen bildats som en avknoppning av en annan större organisation, tex RK eller CF så hade det varit en annan sak. Troligen hade man då från start varit ett antal personer med erfarenhet av just rikstäckande verksamhet.
Något som jag flera gånger har sagt i denna tråden är att det är ett dödläge där ord står mot ord mellan PS samt JK.
Och jag tänker inte idiotförklara mig genom att välja ett "lag" utav dessa två att heja på.
Tack för svar!
Avsikten med frågan var inte att jag skulle se dig välja lag eller idiotförklara dig! Jag fick ett svar och jag nöjer mig med det!
Jag tycker det är tråkigt att det blivit som det blivit. Jag hoppas att tråden inte bara ses som negativ, den har faktiskt hjälpt till en hel del också!
Avsikten är inte att sänka organisationen, men det råder en del tveksamheter och tvivelaktigheter sen dag ett! En del har klarats upp, en del står kvar! Vi får väl se vart det slutar!
För det första har jag för mig, att Peder inte uppgett någon procentsats när det gäller hur stor del av Konceptas intäkter för MPS, som dom får.
Istället är jag säker på att ha läst att MPS får ett fast belopp per månad men att P inte vill säga hur stort detta är och hur många procent det isf handlar om. Alltså är det så att allt som Koncepta får in utöver det överenskomna beloppet tillfaller Koncepta. Och därmed lär väl procentsatsen variera från månad till månad.
De har nyligen sökt personal som ska jobba med insamling till MPS:
Några har klagat på att deras inlägg på MPS´ fb raderats. Hittade detta från en person, som vad jag kan förstå, inte har några kopplingar till MP.
I vart fall skrev hen först en insändare till Nerikes Allehanda (som inte togs in) och därefter en förkortad version på MPS´ fb.
Mitt namn är Jerri Kangasniemi och jag var fram till i mitten av juli styrelseledamot och medlem i Ledningsgruppen Riks i Missing People Sweden. Jag har avsiktligen hållit mig borta från att skriva här, trots att mitt namn nämns otaliga gånger. Jag har dock senaste veckan läst ett par gånger om dagen här i trådarna (om inget annat för ett gott skratt) men kände att nu tar jag i varje fall lövet från munnen och berättar delar av min sida av historien.
Missing People Sweden skriver på sin hemsida att mitt ansvar "var att redovisningen av redan gjorda transaktioner sköttes på ett korrekt sätt." Ett uttalande som på otaliga sätt är absurt. Jag var Kassör i organisationen. För de som inte vet vad en kassör gör rekommenderar jag forening.se som har en utmärkt definition på vad en kassör innebär. Att den kvarvarande styrelsen sedan väljer att revidera historien á la Moderaterna (pun intended) är bara ett absurt och mycket tafatt försök att rädda sitt eget anseende och att skuldbelägga oss som har avgått.
Jag citerar stadgarna för år 2012:
Citat:
§6 Styrelsen
Styrelsen består av ordförande, lägst 2 och högst 8övriga ledamöter jämte minst en suppleant.
Styrelsen utser inom sig vice ordförande, sekreterare, kassör och de övriga ledamöter föreningen anser sig behöva. /../ (Min fetning)
Kassör, inte "Redovisningsansvarig". Att jag skulle sköta den löpande redovisningen var en självklarhet, men jag förklarade för bland annat Peder från start vissa grundriktlinjer:
1. Jag är gymnasieekonom och har läst företagsekonomi på min YH-utbildning. Det innebär att jag har hyfsad koll på hur bokföring går till och jag kan sköta den dagliga bokföringen, men jag kommer behöva hjälp när bland annat bokslutet ska göras. Detta var inga problem, förrän den dagen kom. Då var det helt plötsligt mitt och mors (Jessickas) fel att det inte gjordes i tid.
2. Jag behöver ha tillgång till MPS konton för att kunna hålla koll på ekonomin och för att sköta den dagliga bokföringen. Denna inloggning efterfrågade jag på otaliga styrelsemöten, något Peder nu inte "kommer ihåg". Märkligt att både mor och en till i den dåvarande styrelsen kan gå i god för att jag efterfrågade inloggningen men att ingenting hände.
Det är med glädje jag ser att flera här på forumet reagerar på det ytterst märkliga avtalet MPS har med Svenska Affärskoncept AB (Koncepta). Nu kröp det till slut fram att det är en fast summa varje månad som utbetalas till MPS varje månad. Det är information som flera inom organisationen, både i lokala grupper och på ledningsnivå, efterfrågat men som Peder hemlighållit.
Jag hade gärna velat veta hur mycket pengar Koncepta har dragit in under sina 5 månader. Eftersom de har minst 18 säljare (det var jag som fram till min avgång delade ut mailadresser till dem, så jag vet att de hade 18 mailadresser + en info-adress utdelade) med en grundlön på 17 844 kr/månaden plus provision så är det inte så hiskeligt svårt att räkna ut att de har ganska stora månadskostnader bara för sina anställdas grundlöner. Närmare bestämt:
(18744*0,3142) + (18744*0,3232) + 18744=
5889,36 + 6058,06 + 18744=
11947,42 + 18744=
30691,42 (per anställd/mån)
Det innebär att bara grundlönerna kostar 552 445 kronor per månad. Lägg på företagsskatt plus overheadkostnader på det så får vi hur mycket de behöver dra in varje månad för att få kostnadstäckning för sina utgifter. Jag har svårt att tänka mig att Koncepta godtar att backa ett antal hundra tusen varje månad för den goda sakens skull.
Hittills har Koncepta, i runda siffror, haft 2 210 000 kronor i utgifter, endast på personalen. Då har jag avräknat att de inte hade 18 säljare från början, utan räknat med den ungefärliga takten de fick mailadresser utdelade.
Vilka här på forumet tror att de har haft:
- Över en halv miljon i intäkter
- Över en miljon i intäker
- Över 1,5 miljoner i intäkter
- Över 2 miljoner i intäkter
- Fullständig kostnadstäckning
de första fem månaderna? Oavsett vad ni tror, tror ni att MPS en fast summa varje månad som motsvarar samma summa som Koncepta behåller (såsom Peder påstår i artikeln i GP)?
Personligen tror jag att sanningen ligger i mitten eller någonstans strax under i listan. Jag tror inte att MPS har fått motsvarande summa utbetalt. Jag hoppas jag har fel och Peder får gärna motbevisa mig.
Jag hoppas nu att Peder och styrelsen håller sitt ord och serverar en årsredovisning för 2012 nästa vecka. Jag hoppas att det inte begåtts några allvarliga fel och att allt är som sig bör.
Jag hoppas även att MP LEAs bokföring offentliggörs snarast. Det blir intressant att jämföra dessa två, då MP LEAs enda verksamhet under det brutna verksamhetsåret 2012/2013 varit i samverkan med MPS. Enligt avtal, vad jag minns, ska deras intäkter motsvara 25 % av vad som har genererats till Missing People Sweden. Det torde inte bli många kronor.
Jag vill dessutom, innan jag avslutar, reda ut en sak till - Det diskuterades tidigare att Jessicka ska ha "blivit påkommen med fingrarna i kakburken". Den personen bör ta sig en ordentlig funderare på hur verkligheten fungerar och ser ut. Om Jessicka nu har blivit polisanmäld så är det ett skott i luften, dels för att distrahera uppmärksamheten från det relevanta i ämnet, MPS (o)öppenhet och ekonomi, dels ett skrämskott för att försöka få bland annat mig tyst.
Något Peder borde ha lärt sig om mig vid det här laget är att jag inte låter mig skrämmas till tystnad.
Tack för ordet!
Jag hoppas jag rett ut något frågetecken om min roll i den här soppan av lögner och rena förtal.
(På tal om förtal - Jag var och lämnade in en polisanmälan idag om vissa uttalanden om att jag skulle ha misskött mitt ansvar och att det är därför bokföringen är sen. Polisen såg det som solklar ärekränkning, enbart ämnad för att skada mitt anseende och göra mig mindre trovärdig. Vågar någon drista sig till en gissning vem som idag blev polisanmäld?)
Mitt namn är Jerri Kangasniemi och jag var fram till i mitten av juli styrelseledamot och medlem i Ledningsgruppen Riks i Missing People Sweden. Jag har avsiktligen hållit mig borta från att skriva här, trots att mitt namn nämns otaliga gånger. Jag har dock senaste veckan läst ett par gånger om dagen här i trådarna (om inget annat för ett gott skratt) men kände att nu tar jag i varje fall lövet från munnen och berättar delar av min sida av historien.
Missing People Sweden skriver på sin hemsida att mitt ansvar "var att redovisningen av redan gjorda transaktioner sköttes på ett korrekt sätt." Ett uttalande som på otaliga sätt är absurt. Jag var Kassör i organisationen. För de som inte vet vad en kassör gör rekommenderar jag forening.se som har en utmärkt definition på vad en kassör innebär. Att den kvarvarande styrelsen sedan väljer att revidera historien á la Moderaterna (pun intended) är bara ett absurt och mycket tafatt försök att rädda sitt eget anseende och att skuldbelägga oss som har avgått.
Jag citerar stadgarna för år 2012:
Kassör, inte "Redovisningsansvarig". Att jag skulle sköta den löpande redovisningen var en självklarhet, men jag förklarade för bland annat Peder från start vissa grundriktlinjer:
1. Jag är gymnasieekonom och har läst företagsekonomi på min YH-utbildning. Det innebär att jag har hyfsad koll på hur bokföring går till och jag kan sköta den dagliga bokföringen, men jag kommer behöva hjälp när bland annat bokslutet ska göras. Detta var inga problem, förrän den dagen kom. Då var det helt plötsligt mitt och mors (Jessickas) fel att det inte gjordes i tid.
2. Jag behöver ha tillgång till MPS konton för att kunna hålla koll på ekonomin och för att sköta den dagliga bokföringen. Denna inloggning efterfrågade jag på otaliga styrelsemöten, något Peder nu inte "kommer ihåg". Märkligt att både mor och en till i den dåvarande styrelsen kan gå i god för att jag efterfrågade inloggningen men att ingenting hände.
Det är med glädje jag ser att flera här på forumet reagerar på det ytterst märkliga avtalet MPS har med Svenska Affärskoncept AB (Koncepta). Nu kröp det till slut fram att det är en fast summa varje månad som utbetalas till MPS varje månad. Det är information som flera inom organisationen, både i lokala grupper och på ledningsnivå, efterfrågat men som Peder hemlighållit.
Jag hade gärna velat veta hur mycket pengar Koncepta har dragit in under sina 5 månader. Eftersom de har minst 18 säljare (det var jag som fram till min avgång delade ut mailadresser till dem, så jag vet att de hade 18 mailadresser + en info-adress utdelade) med en grundlön på 17 844 kr/månaden plus provision så är det inte så hiskeligt svårt att räkna ut att de har ganska stora månadskostnader bara för sina anställdas grundlöner. Närmare bestämt:
(18744*0,3142) + (18744*0,3232) + 18744=
5889,36 + 6058,06 + 18744=
11947,42 + 18744=
30691,42 (per anställd/mån)
Det innebär att bara grundlönerna kostar 552 445 kronor per månad. Lägg på företagsskatt plus overheadkostnader på det så får vi hur mycket de behöver dra in varje månad för att få kostnadstäckning för sina utgifter. Jag har svårt att tänka mig att Koncepta godtar att backa ett antal hundra tusen varje månad för den goda sakens skull.
Hittills har Koncepta, i runda siffror, haft 2 210 000 kronor i utgifter, endast på personalen. Då har jag avräknat att de inte hade 18 säljare från början, utan räknat med den ungefärliga takten de fick mailadresser utdelade.
Vilka här på forumet tror att de har haft:
- Över en halv miljon i intäkter
- Över en miljon i intäker
- Över 1,5 miljoner i intäkter
- Över 2 miljoner i intäkter
- Fullständig kostnadstäckning
de första fem månaderna? Oavsett vad ni tror, tror ni att MPS en fast summa varje månad som motsvarar samma summa som Koncepta behåller (såsom Peder påstår i artikeln i GP)?
Personligen tror jag att sanningen ligger i mitten eller någonstans strax under i listan. Jag tror inte att MPS har fått motsvarande summa utbetalt. Jag hoppas jag har fel och Peder får gärna motbevisa mig.
Jag hoppas nu att Peder och styrelsen håller sitt ord och serverar en årsredovisning för 2012 nästa vecka. Jag hoppas att det inte begåtts några allvarliga fel och att allt är som sig bör.
Jag hoppas även att MP LEAs bokföring offentliggörs snarast. Det blir intressant att jämföra dessa två, då MP LEAs enda verksamhet under det brutna verksamhetsåret 2012/2013 varit i samverkan med MPS. Enligt avtal, vad jag minns, ska deras intäkter motsvara 25 % av vad som har genererats till Missing People Sweden. Det torde inte bli många kronor.
Jag vill dessutom, innan jag avslutar, reda ut en sak till - Det diskuterades tidigare att Jessicka ska ha "blivit påkommen med fingrarna i kakburken". Den personen bör ta sig en ordentlig funderare på hur verkligheten fungerar och ser ut. Om Jessicka nu har blivit polisanmäld så är det ett skott i luften, dels för att distrahera uppmärksamheten från det relevanta i ämnet, MPS (o)öppenhet och ekonomi, dels ett skrämskott för att försöka få bland annat mig tyst.
Något Peder borde ha lärt sig om mig vid det här laget är att jag inte låter mig skrämmas till tystnad.
Tack för ordet!
Jag hoppas jag rett ut något frågetecken om min roll i den här soppan av lögner och rena förtal.
(På tal om förtal - Jag var och lämnade in en polisanmälan idag om vissa uttalanden om att jag skulle ha misskött mitt ansvar och att det är därför bokföringen är sen. Polisen såg det som solklar ärekränkning, enbart ämnad för att skada mitt anseende och göra mig mindre trovärdig. Vågar någon drista sig till en gissning vem som idag blev polisanmäld?)
Hej och välkommen in i tråden.
Det är enormt starkt att kunna berätta så här, men hoppas också att det blir en avlastning för dig.
Jag har några frågor.
Det avtal som finns med Koncepta, är det mellan MPS eller MP LEA ?
Du säger att avtalet har hemlighållits, jag är oerhört förvånad, men kunde Peder teckna ett sådant avtal utan styrelsens godkännande ?
Det är enormt starkt att kunna berätta så här, men hoppas också att det blir en avlastning för dig.
Jag har några frågor.
Det avtal som finns med Koncepta, är det mellan MPS eller MP LEA ?
Du säger att avtalet har hemlighållits, jag är oerhört förvånad, men kunde Peder teckna ett sådant avtal utan styrelsens godkännande ?
Vad jag vet är avtalet skrivet mellan Koncepta och MP LEA. Jag har själv efterfrågat detta. Det enda jag kan referera min kvalificerade gissning till är att:
- När jag frågade Peder om detaljer i avtalet fick jag till svar att jag inte hade med det att göra, då avtalet var tecknat med MP LEA.
- Ansvarig för avtalet med Koncepta är Dan*el Br*din. Han är inte medlem i Ledningsgruppen Riks eller styrelsen i Missing People Sweden. Däremot är han styrelseledamot i MP LEA.
[tillägg: jag kände inte till detta avtal över huvud taget innan det var klart. Jag fick reda på avtalet genom att IT-Ansvarige på Koncepta mailade mig och ville ha tillgång till MPS FB-sida+mailserver. Frågade då i Riks om jag skulle be Koncerta-nissen dra åt pipsvängen eller vad som händer. Detta hänvisade Peder till att jag skulle reda ut med Dan*el Br*din]
__________________
Senast redigerad av TheNisei 2013-09-05 kl. 22:27.
Anledning: Tillägg
Vad jag vet är avtalet skrivet mellan Koncepta och MP LEA. Jag har själv efterfrågat detta. Det enda jag kan referera min kvalificerade gissning till är att:
- När jag frågade Peder om detaljer i avtalet fick jag till svar att jag inte hade med det att göra, då avtalet var tecknat med MP LEA.
- Ansvarig för avtalet med Koncepta är Dan*el Br*din. Han är inte medlem i Ledningsgruppen Riks eller styrelsen i Missing People Sweden. Däremot är han styrelseledamot i MP LEA.
[tillägg: jag kände inte till detta avtal över huvud taget innan det var klart. Jag fick reda på avtalet genom att IT-Ansvarige på Koncepta mailade mig och ville ha tillgång till MPS FB-sida+mailserver. Frågade då i Riks om jag skulle be Koncerta-nissen dra åt pipsvängen eller vad som händer. Detta hänvisade Peder till att jag skulle reda ut med Dan*el Br*din]
Är du säker på DB roll verkligen?
Under våra senaste sök med Riks så var DB med som GC.
Kanske nya roller efter din avgång?
Du vet hur du når mig
Mitt namn är Jerri Kangasniemi och jag var fram till i mitten av juli styrelseledamot och medlem i Ledningsgruppen Riks i Missing People Sweden. Jag har avsiktligen hållit mig borta från att skriva här, trots att mitt namn nämns otaliga gånger. Jag har dock senaste veckan läst ett par gånger om dagen här i trådarna (om inget annat för ett gott skratt) men kände att nu tar jag i varje fall lövet från munnen och berättar delar av min sida av historien.
Missing People Sweden skriver på sin hemsida att mitt ansvar "var att redovisningen av redan gjorda transaktioner sköttes på ett korrekt sätt." Ett uttalande som på otaliga sätt är absurt. Jag var Kassör i organisationen. För de som inte vet vad en kassör gör rekommenderar jag forening.se som har en utmärkt definition på vad en kassör innebär. Att den kvarvarande styrelsen sedan väljer att revidera historien á la Moderaterna (pun intended) är bara ett absurt och mycket tafatt försök att rädda sitt eget anseende och att skuldbelägga oss som har avgått.
Alltså, igen, jag försvarar inte Peder Schillerström, men här ser vi ju tydligt vad som händer när 2 självupptagna psykopater träffas.
Ingenstans i det här handlar det om verksamheten utan det handlar om organisationen som att den hade ett egenberättigande. Det påminner starkt om en maffiaorganisation, där alla ser sin egna lilla del, där alla slåss för sin egen "överlevnad" utan att se att till slut är det allt man gör. Och om man hade förmågan att granska sig själv och det man gör utifrån, objektivt, så skulle man inse att det var dags att bara sluta (vilket ju du har gjort nu, så det är ju bra)
Jag ska försöka hålla det här "on-topic" även om det finns mycket man skulle kunna fråga angående det hus ni bor i (till flashback: den här personen har ju outat sig själv, och vart mäniskor bor är ju publikt material) och om huruvida Svenskt Affärskoncept AB överhuvudtaget är en legitim affärsidé, men ska försöka hålla mig ifrån det. Men...även Tony Soprano hade ju en front av legitima rörelser.
(och när jag säger "psykopat" så har jag faktiskt en viss grund för det. För det grundläggande draget för en psykopat är att han/hon är oförmögen att känna för/med andra människor. Och när du "sveper in" här så har du ju uppfattningen att du minsann har konkreta, absoluta och objektiva fakta. Och Peder tycker såklart samma sak, och ingen av er verkar förmögen att förstå att 90% av det ni kallar "fakta" är era subjektiva upplevelser, och att den andra parten kan ha en rakt motsatt upplevelse, och båda kan vara "rätt")
Citat:
Ursprungligen postat av TheNisei
1. Jag är gymnasieekonom och har läst företagsekonomi på min YH-utbildning. Det innebär att jag har hyfsad koll på hur bokföring går till och jag kan sköta den dagliga bokföringen, men jag kommer behöva hjälp när bland annat bokslutet ska göras. Detta var inga problem, förrän den dagen kom. Då var det helt plötsligt mitt och mors (Jessickas) fel att det inte gjordes i tid.
Det där handlar såklart om ekonomi (i dubbel bemärkelse då). Den där hjälpen du pratar om jobbar ju inte gratis, och någonstans förutsatte både du och Peder att ni skulle ha pengar till det. Men ingen av er hade en plan för hur ni skulle göra om ni INTE kunde betala för den hjälpen. Så sluta skylla allt på Peder.
Citat:
Ursprungligen postat av TheNisei
Det är med glädje jag ser att flera här på forumet reagerar på det ytterst märkliga avtalet MPS har med Svenska Affärskoncept AB (Koncepta). Nu kröp det till slut fram att det är en fast summa varje månad som utbetalas till MPS varje månad. Det är information som flera inom organisationen, både i lokala grupper och på ledningsnivå, efterfrågat men som Peder hemlighållit.
Jag hade gärna velat veta hur mycket pengar Koncepta har dragit in under sina 5 månader. Eftersom de har minst 18 säljare (det var jag som fram till min avgång delade ut mailadresser till dem, så jag vet att de hade 18 mailadresser + en info-adress utdelade) med en grundlön på 17 844 kr/månaden plus provision så är det inte så hiskeligt svårt att räkna ut att de har ganska stora månadskostnader bara för sina anställdas grundlöner. Närmare bestämt:
(18744*0,3142) + (18744*0,3232) + 18744=
5889,36 + 6058,06 + 18744=
11947,42 + 18744=
30691,42 (per anställd/mån)
Det innebär att bara grundlönerna kostar 552 445 kronor per månad. Lägg på företagsskatt plus overheadkostnader på det så får vi hur mycket de behöver dra in varje månad för att få kostnadstäckning för sina utgifter.
Nu till det mest intressanta då. Du verkar som sagt anta att Svenskt Affärskoncept AB överhuvudtaget har/är en seriös verksamhet (att dom har/har haft "seriösa" kunder är ju inget bevis på det, eftersom du inte har en aning om hur seriösa andra ideella organsiationer är)
Men din matematik går liksom inte ihop, och jag tror det faller tillbaka på din oförmåga till objektivt tänkande. Du har MPS´s perspektiv, och tycker på något sätt att ni blir lurade på pengar. Men i realiteten så är det med största sannolikhet så att Svenskt Affärskoncept förlorar pengar på er om dom betlar ut en fast summa.
Man kan alltid ha diskussioner/åsikter om den typen av "bidragsfiske", men hur man än vrider och vänder på det, så utan dom så skulle ni ju inte ha några pengar alls. Och enligt din egen matematik/uppställning, allt dom drar in under 500.000kr/månad, innebär att dom förlorar pengar. Du kanske ska fundera på hur det ens är möjligt (och här kommer vi tillbaka till att hela deras verksamhet är oseriös)
Men i din verklighet så verkar utgångsläget vara att det dykt upp 2Miljoner från tomma intet som MPS ska ha, och allt som ni inte får av det är det någon som har lurat er på. Okej att du bara har gymnasiekompetens i ekonomi, men kom igen nu...
Så du skulle vara nöjd om det visade sig att MPS fick mycket pengar, men du skulle aldrig fundera på vad dom pengarna kom ifrån.
Citat:
Ursprungligen postat av TheNisei
Jag har svårt att tänka mig att Koncepta godtar att backa ett antal hundra tusen varje månad för den goda sakens skull.
Så det här är ju inte alls en omöjlighet...
Citat:
Ursprungligen postat av TheNisei
Hittills har Koncepta, i runda siffror, haft 2 210 000 kronor i utgifter, endast på personalen. Då har jag avräknat att de inte hade 18 säljare från början, utan räknat med den ungefärliga takten de fick mailadresser utdelade.
Vilka här på forumet tror att de har haft:
- Över en halv miljon i intäkter
- Över en miljon i intäker
- Över 1,5 miljoner i intäkter
- Över 2 miljoner i intäkter
- Fullständig kostnadstäckning
de första fem månaderna? Oavsett vad ni tror, tror ni att MPS en fast summa varje månad som motsvarar samma summa som Koncepta behåller (såsom Peder påstår i artikeln i GP)?
Oavsett vad vi tror? Så du ställer en fråga, men är inte intresserad av svaret!?
Citat:
Ursprungligen postat av TheNisei
Personligen tror jag att sanningen ligger i mitten eller någonstans strax under i listan. Jag tror inte att MPS har fått motsvarande summa utbetalt. Jag hoppas jag har fel och Peder får gärna motbevisa mig.
Jag vet inte riktigt vad du menar med "under" eftersom "under" ur ett ekonomiskt perspektiv var placerat överst. Men 4 av dina 5 alternativ innebär ju att Svenskt Affärskoncept AB gör en förlust. Vad händer då?
Citat:
Ursprungligen postat av TheNisei
Om Jessicka nu har blivit polisanmäld så är det ett skott i luften, dels för att distrahera uppmärksamheten från det relevanta i ämnet, MPS (o)öppenhet och ekonomi, dels ett skrämskott för att försöka få bland annat mig tyst.
Det är klart aaaaaaaallt handlar om dig...var din polisanmälan mot Peder ett försök att skrämma honom till tystnad?
Citat:
Ursprungligen postat av TheNisei
På tal om förtal - Jag var och lämnade in en polisanmälan idag om vissa uttalanden om att jag skulle ha misskött mitt ansvar och att det är därför bokföringen är sen. Polisen såg det som solklar ärekränkning, enbart ämnad för att skada mitt anseende och göra mig mindre trovärdig.
Det här är ju ett tydligt psykopatdrag. Allt måste handla om dig, du kan aldrig lägga egot åt sidan. Du som "jobbar" med försvinnanden, där Polisen misslyckas för att dom har för lite resurser, du tycker inte att dom har mer relevanta saker att ägna sig åt än ditt sårade ego?
Självklart säger Polisen att det är en "solklar ärekränkning". Din anmälan gör ju att dom får sitta på kontoret i 1 timma istället för att ge sig ut och syssla med riktigt polisarbete.
Dom vet ju också vilken typ av människor det är som gör den sortens anmälningar, och dom vet vad du vill höra. Och du suger i dig som en knarkare som vädrar koks framför näsborren...
Citat:
Ursprungligen postat av TheNisei
Vågar någon drista sig till en gissning vem som idag blev polisanmäld?
Vill du berätta? GÖR DET! Vill du inte berätta, låt bli. Det här blir ju ytterligare en egofix för dig...det är tamigfan sjukt..
Det är lite som historien om Kung Salomon, den av er som först lägger sitt ego åt sidan är den som eventuellt kan komma ut ur det här med någon slags tovärdighet, tyvärr är det ju kört nu i samma sekund som jag skriver det...
__________________
Senast redigerad av AndersJoh 2013-09-06 kl. 06:45.