Citat:
Ursprungligen postat av
hoodog
Ett imponerande jobb, minsann Alister. Det märks verkligen att du vet vad du sysslar med. Kul också att se att du utvidgat skohorisonten en aning och nu gått in på lite mer, för dig, okända modeller (eller har jag fel?).
Skorna i sig var riktigt trevliga - särskilt sugen blev jag på den där vackra midjan. Än så länge har jag aldrig själv råkat på en sådan, och då har jag ändå skor från rätt renommerade tillverkare i garderoben. Den flytande medaljongen var också riktigt vackert utförd.
Grattis till ett riktigt klipp!
Edit: på tal om sulvård, vad tror ni om att köra fett på en gammal lädersula? Jag tänker på mina JL Williams som jag sitter just och gör en rejäl vård på, eftersom de använts väldigt lite och mest samlat damm någonstans. Lite fett på sulan (typ läderbalsam) borde väl göra den lite mer livskraftig och kanske minska riskerna för att den spricker eller slits onormalt snabbt?
Citat:
Ursprungligen postat av
Strandraggar
Vilken omvandling! Bra jobbat.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kopparstaden
Snyggt jobbat!
Citat:
Ursprungligen postat av
Grytter
Helt sjukt bra jobbat Alister...
Tack så mycket igen!
Hoodog:Jo precis, som sagt är jag lite ute efter annat än snörskor (främst oxfords, som dominerar min garderob), då var dessa riktigt intressanta.
Jag tror inte du ska köra rent läderbalsam på sulan, det mjuknar den nog för mycket. Neutral skokräm bara, funkar utmärkt.