Citat:
Ursprungligen postat av
Julinho
Sen kan man fråga sig hur Örebro, som faktiskt har fler än spelarnas föräldrar som är intresserade (till skillnad från de flesta andra lag i serien), kan tillåta den fullkomligt vidriga företeelsen med klappor? Läge för kuban max att ryta ifrån.
Var första gången klappor setts på vallen, och givetvis ska vi försöka se till att dom aldrig kommer tillbaka. Det var eon som lagt ut dom som något reklamjippo, och glädjande nog valde majoriteten att inte använda dom. Svårt att agera mot dom när man upptäcker dom en kvart innan matchstart, men förhoppningsvis var det det sista vi såg av skiten på vår arena.
Angående valet av pubar så var det inte polisen som sa att Bajarna ska sitta på Ivy. Det var Bajen Fans som ville sitta där, och polisen godkände det. Korkat av BF, idiotiskt av polisen. Stök var ju förstås oundvikligt, men inga skadade på vår sida i alla fall.
På matchen var det inget snack, bajen överlägsna på läktaren som sig bör. Vi gör dock en bra insats på vår sida, med tanke på att vi gått ner oss rejält på läktaren senaste åren. Riktigt bra tryck i slutet av matchen från vår sida. God allsvensk klass på inramningen var det i alla fall.