Citat:
Ursprungligen postat av
BehindRayban
Det där fanns inte tidigare. Kanske har armén sparat pengar genom att göra sig av med många ovanliga uniformsstorlekar i förrådet. På tidigt nittiotal så fanns det uniformer och hjälmar till de flesta.
Kvinnor på 200cm. Kvinnor på 157cm. Män på 210cm och män på 155cm. För vissa var det ibland lite joxigt, tex. fick någon knubbis på 170cm och 90 kg ta en jacka för en person på 185cm. Det var inget som märktes. Så det där med hjälm problem har du nog bara hittat på eller så har armén helt enkelt sparat in på de mindre storlekarna.
Eller så fick de ut fel hjälm och gick inte och plockade ut en ny, inte vet jag men jag vet att det var ett par stycken på kompaniet och framförallt en tjej i plutonen som hade problem.
Eftersom hon löste det med mössan så kanske hon inte brydde sig om att byta hjälm. Jag kommer inte ihåg ifall hon hade minsta storleken eller om vi ens brydde oss om att kolla upp det.
Back OT dock så har jag inga problem men M90. Gillar uniformen, den är praktisk och ser ok ut.
Splittervästen med den där jäkla bäversvansen kan dock dra åt skogen. Vi kallade den svettväst för att göra så man svettades som en gris var den enda funktionen den hade.
I värnplikten var vi tvungna att ha skiten på oss hela tiden.
Man kunde dock ta ur aramidväven och fälla upp stjärtlappen och då var den inte lika illa, om än ännu mer värdelös