Citat:
Ursprungligen postat av
Popcorn76
Ja. Kan det ha varit AN & Co som hon kände sig hotad av/som hotat henne. AN avskydde henne uppenbarligen och verkar vara kapabel att hota någon till livet. Det känns som att det låg en fejd där. VBs mamma skrev ju att AN var svartsjuk, elak och att hon (mamman) hatade henne. Den 11/5-12 skrev mamman på VBs FB att karateläraren skickat ett sms till henne (hon hade glömt telefonen hemma). Det faller ju ganska bra i tiden om hoten anmäldes för ca ett år sedan.
Skulle inte förvåna mig ett dugg om det finns fler inblandade. Jag är öppen för det då varken vi eller polisen verkar kunna lägga pusslet så att det blir en helhetsbild med endast KJ inblandad.
Det kan absolut vara ett planerat mord anstiftat av någon med ett starkt motiv, lika mycket som att det kan vara ett mord begånget i affekt.
Utsvävningar och vilda fantasier? Det bemöter jag med inlägget om mördarstoryn från Knutby, länkar gärna ur tråden på begäran.
EDIT;Det intressanta med AN är inläggen gjorda med hennes Facebookprofil, bl a.....kanske INTE i livet,,,,riktigt poängterar som om hon vet hur det förhåller sig. Uppenbarligen visste hon iaf att någon eller några gärna sett VB död, dessutom var hon en kackerlacka i AN ögon, troligen också i andras.