Citat:
Ursprungligen postat av
rhdf
Tack, jag misstänkte att det var något sånt det var frågan om
F.ö måste det vara en herrans massa västar det rör sig om. det är ju inte helt otroligt att 100+ personer dyker upp på ett eftersök, så en rimlig mängd får varje LG torde vara nånstans mellan 150 och 200 västar (kan ju vara bra att ha ett gäng i reserv eftersom reflexvästar och snårskog ibland har lite svårt att komma överens.. )
Ja det blir en hel del västar, minns jag rätt så är det ett par pallar på något ton som har kommit in/är på väg till Göteborg.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tomato
Det räcker väl om den lokala ledningen har väst så man känner igen dom?
Hur tänker du nu?
Ledningsgruppen har två olika typer av västar som särskiljer LG från frivilliga sökare- Samband (grön) samt Gruppledare (röd).
Om ett eftersök ska kunna fungera ordentligt så måste självfallet sökarna också ha reflexvästar.
Och då MPS har fått ett förmånligt avtal med IF som gör att samtliga som deltar i eftersöket är försäkrade, så är det IF-västar som skall prioriteras.
Jag har svårt att förstå varför du tycker att det räcker att fem personer har västar på sig, reflexvästar inom dessa typer av insatser har alltid varit normalt, med undantag från FöM samt HV.
Citat:
Det verkar som alla pengar går åt till nya specialprojekt som dykning, hundsök, utbildningar och reklamlåtar.
Du får gärna länka till dina källor som menar att organisationens pengar går till dyk-kurser, hundsök och reklamlåtar.
Personligen har jag aldrig någonsin varit med om att hundförare har fått betalt för sina insatser under MPS-flagg.
Inte heller att "Let us bring hope" har kostat organisationen pengar.
Trams.
Citat:
Utan dom hade inte MPS varit ett piss. Bara ett gäng kringflackande byfånar, land och rike runt, självutnämda till sökspecialister.
Du får gärna definiera vilka exakt det är i din värld som utgör MPS förutom frivilliga personer.
Ingen får betalt inom organisationen och alla ställer upp både under och efter arbetstid när det krävs.
Är det mig du kallar byfåne så blir jag lite ledsen i ögat
Citat:
Ursprungligen postat av
Tomato
Fy fan vad lågt...
Nu har de stoppat för kommentarer på facebooksidan
Ska de försöka mörka nu också
Det var spännande, aldrig någonsin under min tid på Facebook har man kunnat stänga av möjligheten till att kommentera i trådar.
Citat:
Ursprungligen postat av
rhdf
Någon med mer insikt får gärna komma med mer detaljer angående hur det där är tänkt att funka.
MPS söker hela tiden samarbeten med organisationer och diverse instanser där man ser en möjlighet till att samköra gemensamma resurser.
Det lär inte finnas någon pålitlig information kring just detta samarbete förrän det släpps ett pressmeddelande från MPS, så man får helt enkelt snällt vänta tills det kommer