Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Jag har just pratat i telefon med Peder. Han säger att ett avtal har ingåtts med ett telemarketingföretag. Han är inte säker, men de ska inte starta förrän 1 maj, och de ska inte ringa privatpersoner. Han ska kolla upp och återkomma.
Tills vidare vill jag ha all info om de som ringer, telefonnummer de ringer från, hur de presenterar sig och om de ringer tilll företag eller privatpersoner. Det ska polisanmälas.
Nog för jag är lite sönderring av dessa telefonbolag och företagstelefonen går ju inte att spärra med nix.
Dock gör jag aldrig affärer med dessa oseriösa företag som ringer och tigger pengar för någon organisation som betalar en stor del av bidraget i provision.
Låter ju som de är lite heta på gröten här för att tjäna storkovan alternativt att MPS har misstagit sig på datumet eller att någon har flyttat datum.
Men tycker du inte en polisanmälan är lite väl magstarkt även om bara en minimal del kommer sökpersonalen tillgodo?