Citat:
Ursprungligen postat av
Felix52
Minns du, om dessa fläckar var plaserade så att någon kan ha haft kudden över ansiktet?
Ingen aning. Grejen är väl att om den haft en kudde i sig och varit hos brottsoffret och hade spår redan där - varför då ta örngottet med sig?
Det rimliga skälet att ta med sig ett örngott är att man velat skydda en bil. Det är t.ex. rimligt att skydda den bil man åker med från Hunneberg om det är den första branden man tänder den kvällen. Örngottet måste då vara rent från början.
Men det finns även möjligheten att bilbranden är finalen. Om man skyddar en bil från blodspår redan vid Ö Margaretevägen (helt oavsett vems det är) så hinner man åka från Ö Marg..., dumpa kroppen, åka till brandplats 2 och stå och titta på lågorna inom max 65 minuter... Duschar man därefter hos DB så är man på en relativt bra säkerhetsnivå spårmässigt efter 1½ timme och då behövs inga tyger i den bil som tar en från bilbranden från Hunneberg.
Två bränder är alltså precis lagom och tyget kan ses som ett i flera lager skydd av ett fordon oavsett vilket fordon vi talar om.