Citat:
Ursprungligen postat av
Ragnhildur
Nej jag vill inte ha en toffel till man. Det är helt okej att han spikar bräder och jag lagar mat. Så varför riktar du detta hat mot mig?
Men ditt inlägg speglar väldigt mycket av det jag talar om: ilska och frustration.
Vill du visst det du beskrev ju precis din drömkarl som något förtryckt litet våp som direkt efter jobbet hämtar ungarna på dagis för att sedan få gå hem och städa. Haha vilket hat? Sluta våpa dig.
Nej det gör det inte alls för jag är varken ilsken eller frustrerad utan det är epitet som du vill klistra på mig för att kunna placera in mig i det fack som passar men det är bara ett lat och oärligt sätt att debattera. Skaffa dig ett lite större perspektiv på saker och ting och hur vår värld ser ut och faktiskt fungerar för svenskor som klagar på kvinnohat är som sagt patetiska och får er mest att se ut som dom bortskämda wannabe-sessor som ni är.
Man mår liksom inte helt bra när man jämför anonyma trattar på internet med det strukturella manshatet som man ser från samhället. Vi har massor av manshatare som får komma till tals varje dag i våra största tidningar och inga kvinnohatare så jag frågar igen vad har hänt med den svenska kvinnan? Du tror att män sväljer hur mycket skit som helst utan att få nog? Det är inget diskussion av typen hönan eller ägget här utan att feminismen kom innan antifeminismen vet alla och det antifeministiska hatet är inget annat än en motreaktion på det feministka hatet och att leva i världens mest radikala feministstat. Det är inte ens uppe för debatt från vilken sida "hatet" kom först ifrån.

Menmen det är precis som vanligt från er feminister, ert hat speglas aldrig.