Om du tar ett lån på 3 miljoner blir räntekostnaden vid 3% ränta 5200 kr per månad. Köper du en villa kanske det tillkommer 5000 kr per månad i diverse. Det blir en månadskostnad på 10.000 kr.
2 stycken arbetande arbetare löner där den ena har 20.000 kr per månad och den andre har 25.000 kr får ut efter skatt 15.500 kr + 19.000 kr = 34.500 kr. (de har 1500+1800=3300 kr/månad mer röra sig med p.g.a. jobbskatteavdraget)
Jag har då räknat med att 2 personer med
låga inkomster köper en ganska
dyr villa nära ngn av storstäderna.
Är detta bilden är en bräcklig hushållsekonomi? Det finns utrymme både att amortera och leva.
Så jag säger att fastighetskraschen dröjjer. Antingen måste räntorna upp kraftigt (räntorna närmaste året är snarare påväg ner än upp) eller så måste priserna upp kraftigt eller så måste kalkylen ändras på något annat sätt, t.ex. att en skyhög fastighetsskatt återinförs och jobbskatteavdraget tas bort.
Det ironiska de sista 5 åren är troligtvis att fastighetskraschen undikits genom att det ständigt varnats för den. Det största prisökningarna och påföljande låneexplossion skedde i början av 2000-talet när den dåvarande regeringen med SBAB i spetsen sänkte räntorna mycket kraftigt. De sista åren har haft en lugnare utveckling.
Utlåning till hushåll med bostad som säkerhet sedan 2005:
http://makrokalender.se/data/detailedView?seriesId=utlanBostad&date=2013-07-01
Skattekalkyl:
http://jobbskatteavdrag.se/