Citat:
Ursprungligen postat av
Pust
Jag brukade vara "datorkunnig" som barn och tonåring, men folk tyckte det bara för att de själva var så inkompetenta att de inte ens kunde installera ett program eller cracka ett spel som jag ju var tvungen att hjälpa dem med. Skulle inte säga att jag var mer datorkunnig än någon annan som inte var helt inkompetent.
Numera skulle jag vilja påstå att jag är ganska oteknisk med datorer då jag exempelvis inte längre har någon aning om hur man crackar nedladdade spel. Kopieringsskydden har ju blivit mycket tyngre.
Jag skulle väl säga att jag har lite bredare kunskaper om hur datorer fungerar men det är mest för att jag vill kunna göra saker själv. Var väl lite nördig när jag var liten. Kan tillräckligt för att clocka processor och lite sånt.
Att cracka spel fungerar likadant, man slänger in en modifierad .exe-fil och ibland en steam_api.dll-fil om det är ett steamspel.
Och nu något helt annat: Det senaste året, efter att jag börjat plugga på universitet så har jag blivit sjukt mycket bättre på att umgås rent socialt. Har börjat kunna sköta det dagliga sociala utan några större problem. Hjärnan stannar inte särskilt ofta längre. Det har börjat bli så att jag kan göra det utan att bygga upp någon sorts plan. Har en del problem med att ta kontakt med personer bara för att jag vill men inte har något vettigt att säga.
Plus att jag mår bättre nu än vad jag gjort de senaste 10 åren. Jag hänger fortfarande med lite kasst när det är många omkring mig, men det kommer jag väl aldrig göra. Har i princip bara problem med att det tar väldigt lång tid att knyta band till folk, blir lite intetsägande att umgås med folk innan dess. Har fortfarande problem med att ta tag i saker för att göra dem i tid, om jag inte är intresserad det vill säga.