Citat:
Ursprungligen postat av
Levillain
D
Citat:
Ursprungligen postat av
Schlesien
Vad menar du? Var det en släkting till Nuccia som Tom Alandh kallar "affärspartnern"? Som blåste Skoglund på pengar? Under Sampdoriatiden?
Står det i någon av biografierna?
et var så att Skoglund gång på gång övertalades till att ge lån , investeringar och gåvor och till slut så tog pengarna slut. Det är en ganska vanligt tillvägagångssätt när det drabbar en person ingift i en familj som är utan egna släktingar i ett främmande land. Ta en jämförelse med de som skaffar sig en thailändsk tjej och kanske gifter sig i Thailand. Då ska brudgummen hjälpa brudens familj med husköp och annat. Det är så det går till. Bäst att knipa käft om tillgångarna annars ryker de. När personen tjänat sitt syfte så är personen inte intressant längre. Disskussionerna rörande de där affärerna gjorde ju säkerligen ingenting för att få äktenskapet att fungera. Husfriden brukar bestå så länge som pengarna finns. Hans hustru verkade ju inte göra någonting för att förhindra alla förslag och propåer Nacka fick från hennes släkt fast hon säkerligen begrep vad som pågick och det var ju hon som behöll barnen också så Nacka fick ju ingenting. Italienare är så i mångt mycket och familjen står allra främst. Det är så det funkar kulturellt sett. Man kan inte lita på någon när det är pengar inblandade.
Det var så det var för Nacka.
Att han var snäll och ville vara oförarglig hjälpte ju inte honom heller. Att säga nej är en viktigare förmåga än att säga ja för överlevnadens skull.
Tack för svar! Jag förstår vad du menar. Har du någon källa, bekräftas detta nånstans?
Citat:
Ursprungligen postat av
Rimbert
Jag är helt säker på att han blev innebränd.
Det stod i alla tidningar när det inträffade.
Liksom Arne Thorén och Monica Zetterlund blev han innebränd.
Tyvärr finns det inga tidningslänkar så långt tillbaka som 1975.
Förstår inte varför det är ett sådant hysch-hysch kring detta idag.
Säker på att han blev innebränd behöver du vara brandman på Katarina -75 för att vara.
Det är inte alls otroligt att sanningen är en annan än vad som stod i tidningarna veckan efter att Skoglund dog. Livsödet väckte ju en massa skuld, hänsynstagande, pseudohänsynstagande och pekande på syndabockar. Allt i en soppa av förenkling.