Citat:
Ursprungligen postat av
trenterx
Det har man förstås redan gjort. Det finns en lång förhistoria till varför Wikileaks och Assange uppskattas i Ecuador. Wikileaks avslöjade nämligen att
korruptionen inom dess poliskår hade starka kopplingar till USA:s ambassad. Ecuador utvisade därför ambassadör Heather Hodges 2011. Avslöjandet blev inte populärt i Washington.
”Ecuador has announced it is expelling the US ambassador in Quito.
The move follows the release on Monday by the whistle-blowing website Wikileaks of a US diplomatic cable alleging
widespread corruption within the Ecuadorean police force.”
http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-12979967
Kablarna om Ecuador finns öppet redovisade på WL:s hemsida om Du vill fördjupa Dig i ämnet. När det gäller pressens ställning i Ecuador kan man gärna lyssna på Assanges intervju med Correa.
https://assange.rt.com/correa-episode-six/
Tycker du att din översättning är korrekt? Foliehattsnivån har, om möjligt, höjts väsentligt sedan sist. Att den amerikanska ambassadören blir utvisad p.g.a. att denne i en cable har hävdat att det finns utbredd korruption inom det ecuadorianska polisväsendet är inte på något sätt samma sak som att USA skulle ligga bakom korruptionen. Du har ingen grund för det påståendet i det du citerar.
Om och om och om igen gör ni dessa misstolkningar, det är svårt att inte tro att ni gör det med vilje.
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
Hur fan ska svenska pissmediajournalister ställa sig till att respektera Snowdens asyl om han får asyl i Ecuador? Jag menar svenska journalister har ju kategoriskt avfärdat Assanges asylskäl och asyl som någonting man inte behöver bry sig om eftersom Ecuador är ett skitland och Assange är en skitstövel. Hur ska man då kunna respektera Snowdens eventuella asyl, utan att nytt världsrekord i dubbeltänk och hyckleri?
Hur tänker du här? Bara för att man är kritisk till att en person får asyl så behöver man givetvis inte vara kritisk till att någon annan får det. Assange har fått pajasasyl som han inte förtjänar, Snowden kan mycket väl ha riktiga asylskäl så det är inte på något sätt hyckleri. Förstår du inte det själv?
Synd att Snowden svärtar ner sitt namn genom att associera sig med konspirationsdårar av Assanges typ. Han borde ha tänkt ut en vettig lösning i förväg. Nu blir han utnyttjad av Assange & Co.